1 sierpnia o godzinie „W” (17:00) każdego roku, mieszkańcy Polski oddają hołd Powstańcom Warszawskim w całym kraju. Jest to akt pamięci i szacunku wobec bohaterów, którzy walczyli podczas Powstania Warszawskiego, którego 79. rocznicę obchodzimy w tym roku. Poprzez to powstanie Polacy wyrazili swoje dążenie do odzyskania i utrzymania niepodległości.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie „W”, na mocy rozkazu gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, dowódcy Armii Krajowej. Jego celem było wyzwolenie stolicy Polski spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego planowały ujawnić się jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina), który planował przejąć kontrolę nad Polską po wyzwoleniu.

Mimo że powstanie miało pierwotnie trwać kilka dni, walki trwały aż 63 dni, kończąc się kapitulacją 3 października. W wyniku walk zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy Armii Krajowej i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Niestety, Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Militarnie Powstanie Warszawskie zakończyło się klęską, ale politycznie miało ogromne znaczenie. Polacy wykazali niezłomną wolę walki o swoją niepodległość. Dlatego 1 sierpnia o godzinie „W” każdego roku, Polacy oddają hołd i pamięć tym, którzy walczyli za wolność i niepodległość, dzięki którym Polska dalej istnieje jako niepodległe państwo. To ważny moment, który przypomina o bohaterstwie i ofiarach, jakie poniosły miliony ludzi podczas tamtych tragicznych wydarzeń.

Cześć i chwała Bohaterom!

zdjęcie: IPN