Z treści opinii prawnej przygotowanej na zlecenie Zarządu Głównego NSZZ Policjantów jasno wynika, że używanie prywatnych telefonów do celów służbowych jest wątpliwe pod względem legalności i naraża policjantów na odpowiedzialność dyscyplinarną w przypadku utraty takiego telefonu (np. dostęp osób nieupoważnionych do kontaktów, wiadomości zapisanych w telefonie).
Cyt: (…)jedną z podstaw odpowiedzialności dyscyplinarnej funkcjonariuszy może być utrata materiału zawierającego informacje niejawne (vide: art. 132 ust. 3 pkt. 9 ustawy o Policji). Wykorzystywanie prywatnych urządzeń komórkowych może zatem doprowadzić do popełnienia przewinienia dyscyplinarnego w razie utraty takiego urządzenia, skasowania danych czy ich wycieku. Zakres tych danych może zaś być bardzo szeroki, obejmujący tak numery kontaktów telefonicznych, treść wiadomości, czy choćby dane z geolokalizacji aparatu z nadajników GPS.
Odpowiedzialność tą może ponosić zaś funkcjonariusz, który takiego urządzenia używał.
W ramach akcji protestacyjnej Zarząd Główny NSZZ Policjantów rekomenduje wycofanie prywatnych telefonów z użytku służbowego i wszelkich instrukcji alarmowych oraz systemów powiadamiania.
Poniżej zamieszczamy wzór raportu oraz opinię prawną zawierającą szczegółowe argumenty, które podważają możliwość dalszego wykorzystywania w służbie tych telefonów.
Komitet Protestacyjny Zarządu Głównego NSZZ Policjantów
******************************
Miejscowość …………………………….data ………………r.
………………………………………
stopień imię i nazwisko
……………………………………..
jednostka org Policji
……………………………………..
komórka organizacyjna
……………………………………………………………………………………………
……………….………………………………………….……………………………….
…………………………………………………………………………………………..
adresat – nazwa organu Policji
R A P O R T
Zwracam się z prośbą o natychmiastowe wycofanie mojego telefonu ………………….nr telefonu…… z użytku służbowego, tj. wszelkich instrukcji alarmowania i systemów powiadamiania oraz komunikowania się w sprawach mających związek ze służbą.
U Z A S A D N I E N I E
Z opinii prawnej przygotowanej na zlecenie Zarządu Głównego NSZZ Policjantów jednoznacznie wynika, że wykorzystywanie prywatnych telefonów do celów służbowych narusza szereg przepisów prawa powszechnie obowiązującego oraz instrukcji i decyzji wydanych w tym zakresie przez uprawnione organy Policji.
W przedmiotowej opinii podano przykłady, że policjant wykorzystujący swój prywatny telefon do celów służbowych może narazić się na odpowiedzialność dyscyplinarną w przypadku jego utraty a wraz z nim, utraty informacji mających związek z realizacją zadań służbowych.
Informuję, że z wyżej wymienionego telefonu korzystają czasami członkowie mojej rodziny oraz bliscy znajomi, czyli osoby nieposiadające dostępu do jakiejkolwiek kategorii informacji niejawnych i zastrzeżonych lub informacji w różnym stopniu z nimi powiązanych.
Jest też niezgodny z Zaleceniami (KGP) dotyczącymi standardów technicznych, użytkowych oraz bezpieczeństwa, stosowanych w Policji, w zakresie informatyki i łączności Ze szczegółami opinii wydanej w tym zakresie można się zapoznać na stronie http://nszzp.pl
………………………………
podpis policjanta
Wzór Raportu do wydruku w załączniku.
ZAŁĄCZNIKI:
- wzór raportu o wycofanie prywatnego telefonu z użytku służbowego
- informacja prawna w przedmiocie wykorzystywania prywatnych tel. do celów służbowych
źródło: http://nszzp.pl/aktualnosci/uwaga-informacja-dotyczaca-wycofania-prywatnych-telefonow-z-uzytku-sluzbowego/