Każdego roku odbywają się narady roczne kadry kierowniczej, które mają na celu podsumowanie działań przeprowadzonych w minionym roku oraz przedstawienie planów na przyszłość. Te spotkania są kluczowe dla oceny efektywności pracy Policji i planowania strategicznego. Tegoroczną naradę zorganizowano 29 stycznia br. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie z udziałem Wojewody Małopolskiego dra Krzysztofa Jana Klęczara.
Naradzie przewodniczył Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, insp. Artur Bednarek, wspólnie z zastępcami: insp. Maciejem Kubiakiem, insp. Pawłem Krauzem oraz insp. Mariuszem Kudelą. W spotkaniu uczestniczyli dowódcy OPP i SPKP, komendanci komend miejskich, powiatowych i komisariatów Policji garnizonu małopolskiego, naczelnicy wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz naczelnik krakowskiej placówki CBŚP. Wśród zaproszonych gości był: Wojewoda Małopolski dr Krzysztof Jan Klęczar, Zastępca Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Renata Obrzut, Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Przemysław Przęczek, Zastępca Prokuratora Okręgowego w Krakowie Prokurator Marcin Lichosik, Prokurator Regionalny w Krakowie Prokurator Mariusz Krasoń oraz przedstawiciele organizacji związkowych działających na terenie garnizonu małopolskiej Policji. Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. małopolskiego reprezentował Przewodniczący podinsp. Grzegorz Gubała.
Naradę otworzył szef małopolskiej Policji, który przywitał przybyłych gości i kadrę kierowniczą. Następnie Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie odniósł się do kwestii kadrowych, naboru, promocji służby w Policji oraz jej wpływu na ilość przyszłych funkcjonariuszy. W tym kontekście Komendant przypomniał o zmianach w przepisach dotyczących doboru do służby takich jak ułatwiony powrót do służby byłych funkcjonariuszy Policji, służbie kontraktowej, czy klasach mundurowych. Podkreślił znaczenie trwających prac projektowych w rozporządzeniu MSWiA w sprawie postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Policji. Dodatkowo wskazał na rolę powołanego zespołu do opracowania koncepcji ścieżki rozwoju zawodowego policjantów i pracowników Policji oraz ścieżki płac dla policjantów i pracowników Policji, a także zespołu do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych MSWiA. Podkreślił jak ważne jest zaufanie do Policji i społeczny odbiór policyjnego munduru.
Podczas odprawy podsumowano funkcjonowanie małopolskiej Policji w ubiegłym roku. Omówione zostały wykonane zadania, odniesione sukcesy, zrealizowane inwestycje. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie przedstawiali stan bezpieczeństwa i działalność poszczególnych rodzajów służb i pionów – prewencji, służby kryminalnej i logistyki. Wskazano również plany na przyszłość, zarówno na płaszczyźnie inwestycji jak i zakupu sprzętu policyjnego, floty transportowej, łączności i informatyki.
Po prezentacjach, do zgromadzonych na naradzie skierował słowa uznania Wojewoda Małopolski dr Krzysztof Jan Klęczar. Swoje przemówienie rozpoczął od stwierdzenia, że współpraca administracji rządowej w Małopolsce z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie jest bardzo dobra. Dziękował za codzienny trud pracy policjantów, za realizację zadań jakie do nich należą. Bardzo dziękuję Panu Komendantowi, oraz całemu kierownictwu za niezwykle sprawne, skuteczne, zdecydowane prowadzenie spraw związanych z funkcjonowaniem małopolskiej Policji – powiedział Wojewoda. Kończąc swoje wystąpienie podziękował za miniony 2024 rok i wyraził przekonanie, że przed nami kolejny rok dobrej współpracy i dobrej służby dla Rzeczypospolitej. Następnie głos zabrał Zastępca Prokuratora Okręgowego w Krakowie, prokurator Marcin Lichosik. Podczas wystąpienia, wyraził swoją wdzięczność za dotychczasową owocną współpracę małopolskiej Policji z Prokuraturą Okręgową w Krakowie i podległymi jej jednostkami. Przekazał, że ma świadomość, że praca w Policji to nie praca na potocznie rozumianym etacie, a służba. Podkreślił, że: (…) często, czego my prokuratorzy jesteśmy świadkami, odbywa się ona kosztem czasu, który mógłby być spędzony z najbliższymi, więc tym bardziej wymaga to podkreślenia i szczególnego podziękowania.
Następnie Szef garnizonu małopolskiej Policji podziękował podległym funkcjonariuszom za zapewnienie w 2024 roku bezpieczeństwa mieszkańcom Małopolski. Słowa uznania i podziękowania za okazywane wsparcie oraz współpracę w codziennej służbie na rzecz bezpieczeństwa publicznego skierował również do przybyłych gości.
W dalszej kolejności Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie przedstawił priorytety oraz wyzwania, jakie stoją przed małopolską Policją w 2025 roku, również te, związane z objęciem przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej. Wyznaczone zostały też kierunki działań związane z doborem do służby w Policji i wdrażaniem projektowanych przepisów w postępowaniach kwalifikacyjnych.
Podczas spotkania przedstawiono zamierzenia związane z dalszym podnoszeniem jakości pracy małopolskiej Policji, m.in. poprzez doskonalenie kwalifikacji zawodowych funkcjonariuszy, rozwijanie współpracy między służbami oraz zastosowanie nowoczesnych metod pracy, które mają na celu zwiększenie skuteczności w walce z przestępczością.
Narada roczna jest nie tylko okazją do podsumowania minionego roku, ale również do wyznaczenia kierunków rozwoju na przyszłość. W 2024 roku małopolska Policja osiągnęła sukcesy, które mają być podstawą do dalszych działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego.
To spotkanie pokazało, że garnizon małopolskiej Policji stara się nieustannie ewoluować, by sprostać wyzwaniom współczesnej przestępczości, zapewniając jednocześnie większe poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom.
źródło: Malopolska Policja