W minioną niedzielę odbyły się XXIII Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego, które zgromadziły na Jasnej Górze policjantów, pracowników Policji oraz emerytów z całego kraju. W uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa małopolskiego, podinsp. Grzegorz Gubała – Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego oraz podinsp. Bogdan Niedbała, Przewodniczący Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów przy KPP w Chrzanowie oraz policjantki i policjanci z Małopolski wraz z Rodzinami.
Tegoroczne spotkanie poświęcone było modlitwie za poległych na służbie, za bezpieczeństwo kraju oraz przyszłość Ojczyzny i polskiej Policji. W wydarzeniu uczestniczyli najwyżsi rangą przedstawiciele Policji, w tym Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń oraz jego zastępcy nadinsp. Roman Kuster i nadinsp. dr Rafał Kochańczyk. Obecny był także Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach, nadinsp. Mariusz Krzystyniak.
Uroczystości rozpoczęły się na Placu Biegańskiego w Częstochowie, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie delegacja udała się do miejsca pamięci ofiar zbrodni katyńskiej na Polanie Dębowej. Kolejno, w drodze na Jasną Górę, złożono kwiaty przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Uroczysta msza św. odprawiona przez bp. Wiesława Lechowicza odbyła się na jasnogórskich błoniach. Hierarcha podkreślił w homilii znaczenie pokoju w życiu indywidualnym i społecznym, a także rolę policjantów w jego utrzymaniu, dziękując im za odpowiedzialną służbę i gotowość do poświęceń.
Po mszy świętej uczestnicy oddali hołd pomordowanym na Wschodzie w 1940 roku, składając kwiaty pod tablicą „Gloria Victis – Chwała Zwyciężonym”. Delegacja z Komendantem Głównym Policji oraz bp. Lechowiczem na czele, złożyła także kwiaty przed obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej.
Tegoroczna pielgrzymka była także okazją do refleksji nad wyzwaniami, z jakimi na co dzień borykają się funkcjonariusze. Spotkanie na Jasnej Górze było czasem wspólnej modlitwy, refleksji i zawierzenia spraw Polski oraz środowiska policyjnego Matce Bożej, co stanowi kontynuację tradycji zapoczątkowanej przez pierwszą pielgrzymkę policjantów w 2001 roku.