Krajowy Komitet Protestacyjny NSZZ Policjantów na swym pierwszy posiedzeniu w dniu 12 grudnia 2024 r. określił strategię działań, które właściwe organy Związku będą podejmować w ramach ogłoszonej w dniu 6 grudnia 2024 r. ogólnokrajowej akcji protestacyjnej. Jednym z dokumentów, jakie powstały w tym celu jest decyzja określająca kompetencje zarówno Krajowej Komitetu Protestacyjnego, jak i wojewódzkich oraz szkolnych komitetów protestacyjnych.
Dokument zawiera również obszerny katalog działań, które w zależności od stanu wakatów, a więc przemęczenia policjantów wdrażane będą w poszczególnych garnizonach i szkołach.
W rekomendowanym przez KKP katalogu znalazły się takie formy protestu, jak:
- wielotysięczna manifestacja służb mundurowych w Warszawie; nienakładanie mandatów za wykroczenia, za które Kodeks Wykroczeń dopuszcza możliwość zastosowania pouczenia przy jednoczesnej surowości wobec polityków zasłaniających się immunitetem;
- wyrejestrowanie prywatnych telefonów z obiegu służbowego i instrukcji alarmowych;
- koordynowane akcje HDK;
- profilaktyka zdrowotna w związku przeciążeniem policjantów obowiązkami służbowymi i stresem, które ograniczają zdolności percepcyjne człowieka czy pikiety przed urzędami wojewódzkimi.
O rodzaju i terminie wprowadzenia konkretnych działań protestacyjnych zdecydują komitety w poszczególnych województwach i szkołach Policji. Dla przykładu Śląski Komitet Protestacyjny o takich działaniach już zdecydował. A na Warmii i Mazurach, takie decyzje zapadną w najbliższy poniedziałek. Decyzja KKW dopuszcza też możliwość przeprowadzenia wśród policjantów referendów w sprawie doboru działań protestacyjnych. Wszystko po to, by przekonać się, które formy uzyskają największe poparcie. Wojewódzkie komitety lub w przypadku referendów – policjanci, będą mogli przedstawiać propozycje działań protestacyjnych, których nie obejmuje katalog. W takim jednak przypadku, o ich wdrożeniu decydować będzie Krajowy Komitet Protestacyjny.
W związku z tym, że wdrażanie poszczególnych form protestu, jak chociażby „pouczeń”, które wysuwają się na plan pierwszy, wiąże się z przygotowaniem szeregu materiałów (typu: ulotki informujące o problemach, z jakimi zmagają się policjanci i rozwiązaniach, na które nie zgadza się resort, naklejki potwierdzające społeczne poparcie), Zarząd Główny zobowiązał się do ich niezwłocznego przygotowania i przekazania w teren.
KKW, dokonując podsumowania kilkudniowej kampanii informacyjnej już dostrzegł jej pierwsze efekty. Nie tylko podpisane zostało rozporządzenie gwarantujące awans w następstwie ukończonego kursu specjalistycznego, ale resort wyznaczył też w przyszłym tygodni termin kolejnego posiedzenia Zespołu Ministerialno-Związkowego, na którym zaprezentowane zostaną kolejne rozwiązania.
Miejmy nadzieję, że będą to rozwiązania dające szansę na osiągnięcie porozumienia, i jako społeczeństwo nie będziemy musieli świecić oczami po przejęciu przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Oprócz rekomendowanych działań protestacyjnych, KKP zamierza organizować spotkania z kandydatami na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Dzięki nim policjanci i społeczeństwo będą mogli się przekonać, w jaki sposób poszczególni kandydaci zamierzają wzmacniać bezpieczeństwo wewnętrzne oraz wyciągnąć Policję z kadrowej i finansowej zapaści.
Biuro Prasowe ZG NSZZ Policjantów