20 lipca br. na Rynku w Nowym Targu odbyły się uroczyste obchody z okazji Święta Policji. W obecności zaproszonych gości wręczono policjantom awanse, odznaczenia i wyróżnienia. Były przemowy, gratulacje, podziękowania oraz życzenia satysfakcji i dumy z pełnionej służby.

W uroczystości udział wziął insp. Grzegorz Wyskiel Komendant Powiatowy Policji w Nowym Targu, mł. insp. Jacek Dutka I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Targu, jak również  kadra kierownicza oraz  policjanci i pracownicy Policji. Policyjne święto zaszczycili swoją obecnością Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, insp. Rafał Leśniak, przedstawiciele parlamentarzystów, samorządowcy, duchowni oraz przedstawiciele urzędów, służb oraz instytucji współpracujących na co dzień z nowotarską policją. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Rafałowi Leśniakowi przez dowódcę uroczystości Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu kom. Mariusza Wójcika. Kolejną częścią ceremonii było podniesienie flagi państwowej i odtworzenie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej.

Kolejno gospodarz Święta insp. Grzegorz Wyskiel przywitał wszystkich obecnych na uroczystości. Szef nowotarskich policjantów złożył życzenia wszystkim policjantom i policjantkom oraz pracownikom jednostki. Podziękował za oddaną służbę na rzecz mieszkańców powiatu nowotarskiego, pogratulował awansowanym, odznaczonym i wyróżnionym. Komendant słowa wdzięczności skierował również do przedstawicieli władz samorządowych. Swoje podziękowania i gratulacje złożyli również na ręce komendanta zaproszeni goście. Podczas przemówień padły słowa podziękowań, gratulacji, życzeń dalszych sukcesów dla policjantów i ich rodzin.

Kolejno zostały odczytane i wręczone policjantom akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Podczas uroczystości awanse na wyższe stopnie otrzymało 57 funkcjonariuszy. Na stopień młodszego inspektora awansował I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Targu podinsp. Jacek Dutka. Ponadto na stopnie nadkomisarza awansował 1 funkcjonariusz, na komisarza 5 funkcjonariuszy w tym dowódca uroczystości, aspiranta sztabowego 13 funkcjonariuszy, starszego aspiranta 10 funkcjonariuszy, aspiranta  3 funkcjonariuszy, młodszego aspiranta 1 funkcjonariuszy, sierżanta sztabowego 8 funkcjonariuszy, starszego sierżanta 9, a na starszego posterunkowego awansowało 6 funkcjonariuszy.

Po wręczeniu aktów mianowania przyszedł czas na odznaczenia. Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa małopolskiego podinsp.  Grzegorz Gubała, odznaczył Krzyżem Niepodległości z gwiazdą klasy pierwszej za wybitne zasługi patriotyczne i działalność dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Decyzją Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów asp.szt. Jacka Bobaka oraz asp.szt. Mariusza Hyrczyka. Złotym medalem za zasługi dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa małopolskiego podinsp. Grzegorz Gubała Uchwalą Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa małopolskiego odznaczył kom. Marcina Grzymka, a brązowym medalem asp.szt. Bogusława Jeża.

Uroczysty apel z okazji Święta Policji zakończyło złożenie meldunku insp. Rafałowi Leśniakowi przez dowódcę uroczystości.

W trakcie obchodów odbył się piknik profilaktyczny oraz pokaz sprzętu policyjnego. Była to doskonała okazja, by z bliska zobaczyć sprzęt służący policjantom w ich w codziennej służbie. Na przygotowanych stanowiskach policjanci prezentowali materiały edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa oraz informowali o procesie rekrutacji do służby w policji. Swoje stanowisko zaprezentowało także Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. prof. Jana Venuleta.

Tegoroczne obchody Święta Policji swoją obecnością uświetniły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Skrzypnem z gminy Szaflary. Koło Gospodyń Wiejskich w Skrzypnem to działająca od roku grupa Pań, które pielęgnują miejscowe tradycje i zwyczaje. Na płycie Rynku zaprezentowały stoisko, a w Ratuszu poczęstunek składający się z regionalnych potraw.

Wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystości i przygotowaniach serdecznie dziękujemy.

Dopełnieniem uroczystych obchodów Święta Policji będzie Msza św. odprawiona w intencji służb mundurowych, w niedzielę tj. 23 lipca br. o godzinie 10.00  w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu, na którą serdecznie zapraszamy.

Fot. Paweł Kos, Szymon Pyzowski, Karol Rapacz

źródło: Policja Nowy Targ