18 czerwca to było wielkie święto dzieci funkcjonariuszy i pracowników Policji. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor Michał Ledzion oraz Przewodniczący NSZZ Policjantów woj. małopolskiego podinspektor Grzegorz Gubała zrealizowali wspólny projekt plenerowy „Dzień Dziecka z Małopolską Policją w Przededniu Wakacji„.

Data i miejsce nie były przypadkowe. 18 czerwca to czas, kiedy do końca roku szkolnego pozostaje niespełna tydzień, a gotowe świadectwa szkolne czekają na podpis dyrektora szkoły. Rodzice i ich pociechy myślami są na wakacjach i nie zaprzątają sobie głowy szkolnymi obowiązkami. Obserwacja pogody na mapach satelitarnych dawała pewność, że to będzie jeden z piękniejszych dni tego lata. Miejsce – czyli teren otwarty przy Oddziale Prewencji Policji w Krakowie. Obiekt na kilkuhektarowej działce z najnowocześniejszą infrastrukturą, miejscami parkingowymi, gdzie wg życzenia można korzystać z uroków słońca lub schować się pod ogromną wiatą smakując najlepszych grillowanych potraw.

Dla przybyłych małych gości małopolscy policjanci przygotowali moc atrakcji. Funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Krakowie oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji zaprezentowali uzbrojenie, pojazdy specjalne, które na co dzień wykorzystywane są podczas służby. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się  lekki transporter opancerzony TUR, czyli 12-tonowy, 8-osobowy transporter będący na wyposażeniu  Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji. Wszyscy zgromadzeni z zaciekawieniem oglądali, także pokaz samoobrony w wykonaniu policjantów Plutonu Wsparcia Taktycznego Oddziału Prewencji.

Wydział Doboru i Szkolenia KWP w Krakowie zaplanował na ten dzień pokaz ratownictwa medycznego. Dzieci, ale także ich opiekunowie mogli zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Policyjni ratownicy medyczni nie mieli chwili wytchnienia,  prezentując udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu. Za pomocą specjalnego manekina dzieci próbowały nawiązać kontakt z ratowaną osobą, sprawdzały oddech i podejmowały działania reanimacyjne.

Policjanci Wydziału Prewencji KWP, którzy na co dzień realizują spotkania profilaktyczne  z dziećmi i młodzieżą, na swoim stoisku zgromadzili materiały edukacyjne, związane z bezpieczeństwem w czasie wakacji. Duże zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudziło stanowisko Wydziału Ruchu Drogowego KWP. Dzieci pod opieką policjantów zasiadali za sterami jednośladów, uruchamiali sygnały dźwiękowe i zadawali mnóstwo pytań.

Osobną prezentację przygotowali Przewodnicy Psów Służbowych. I tu, co nie było wielkim zaskoczeniem, zgromadziło się najwięcej gości. Uczestnicy plenerowego spotkania byli też świadkami odejścia na emeryturę 11-letniej Aiszy – psa policyjnego.

Podczas imprezy  przy stoisku daktyloskopowym można było również wykonać odbitki swoich linii papilarnych, o co zadbali Pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego. Ciekawscy dowiedzieli się co nieco o pracy policjantów i pracowników laboratorium.

Wśród prezentowanych pojazdów był także quad, wykorzystywany przez policjantów Komisariatu Wodnego, patrolujących czasami trudne i niedostępne tereny koło akwenów. Wszystkie dzieci te małe i nieco większe skorzystały z przejażdżki czterokołowcem z policjantem.

W dzisiejszej imprezie uczestniczyli również przedstawiciele innych służb, którzy zapewnili zgromadzonym dzieciom dodatkowe atrakcje.  Państwowa Straż Pożarna zorganizowała dla milusińskich ściankę wspinaczkową, na którą każde dziecko pod czujną opieką mogło bezpiecznie się wspiąć.

Ochotnicza Straż Pożarna  z Więcławic na tę okazję przygotowała pokaz sprzętu bojowego wykorzystywanego w akcjach gaśniczych oraz interaktywne zabawy dla najmłodszych. Najwięcej radości sprawiła jednak kurtyna wodna, ustawiona w miejscu, gdzie lejący się żar słońca z nieba dawał się we znaki.

Swoje stoiska profilaktyczne miały także: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie, Placówka Straży Granicznej w Krakowie – Balicach, Straż Miejska Miasta Krakowa, Urząd Statystyczny w Krakowie. Dzięki ich obecności na dzisiejszej imprezie dzieci mogły poznać zadania poszczególnych służb oraz zaznajomić się z ich umundurowaniem.

Na imprezie nie zabrakło animatorek, Wiktoria, Gabriela i Ola organizowały czas najmłodszym oraz dawały chwilę wytchnienia rodzicom, którzy mogli skosztować wzmacniającą kawę przygotowaną przez związkowców Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów OPP i SPKP.

Nadmiaru energii dzieci pozbyły się, skacząc i zjeżdżając na specjalnie przygotowanych dla nich zjeżdżalniach i dmuchanym zamku przez firmę Dmuchańce Widu z Wieliczki. 

Na buziach wszystkich dzieci gościł nieustannie uśmiech, co było najlepszą  nagrodą dla organizatorów.

Bez Ich udziału ten projekt nie byłby na tak wysokim poziomie;

 

 

 

 

Projekt wsparli: