W sobotę (18 czerwca) podczas imprezy plenerowej z okazji Dnia Dziecka i zbliżających się wakacji, zorganizowano uroczyste pożegnanie ze służbą psa Aisza. Na zakończenie wieloletniej współpracy czworonożny policjant otrzymał liczne prezenty.

Pamiątkowy medal, kość, liczne psie zabawki i smakołyki – to prezenty, jakie otrzymała 11-letnia Aisza z okazji zakończenia służby. Prezenty wręczyła podinsp. Aneta Giżyńska – Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Krakowie. Przewodniczący NSZZ Policjantów woj. małopolskiego podisnp. Grzegorz Gubała odczytał natomiast podziękowania od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie nadinsp. Michała Ledziona dla opiekuna psa służbowego asp.szt. Tomasza Kapcia za wieloletnią opiekę nad psem.
Po części oficjalnej Aisza wzięła udział w sesji zdjęciowej ze zgromadzonymi na uroczystości dziećmi.

Oficjalne wycofanie psa Aisza (imię służbowe: Gena rasy Owczarek Belgijski o specjalności do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych) planowane jest na 30 czerwca 2022 roku. Aisza urodzona 16 lipca 2011 roku, pełni służbę pod opieką przewodnika asp. szt. Tomasza Kapcia od 2014 roku w KMP w Krakowie. Aisza ukończyła czteromiesięczne przeszkolenie w systemie tresury indywidualnej realizowanej w jednostce macierzystej pod nadzorem instruktorów z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, które ukończyła z wynikiem bardzo dobrym w 2012 roku.  Realizując zadania od 2014 roku, przeprowadziła 430 sprawdzeń i przeszukań, 925 razy była na służbie wraz z przewodnikiem, podczas służby angażowana była do kontroli miejsc, w których maja przebywać najważniejsze osobistości z kraju i zza granicy. Wykorzystywana była do wspólnych działań i szkoleń z takimi służbami jak SOP, ABW, CBŚ, Strażą Graniczną czy też Urzędem Celnym. Wielokrotnie uczestniczyła w organizowanych Zawodach Wojewódzkich oraz Ogólnopolskich Kynologicznych Mistrzostwach Policji zajmując nagradzane miejsca.  Zaznaczyć należy, że przewodnik asp. szt. Tomasz Kapcia na terenie garnizonu małopolskiego wspólnie ze swoją podopieczną realizował programy profilaktyczne, zadania związane z promocją zawodu policjanta, przekazując informacje, wiedzę o tym, jaką funkcję pełni pies, służąc w Policji.
Po zakończeniu służby pies zamieszka u swojego przewodnika.

źródło: Malopolska Policja