19 100 ml krwi oddano w dniu 3 marca 2022 r. podczas akcji krwiodawstwa zorganizowanej na terenie Komendy Powiatowej Policji w Brzesku. Przedsięwzięcie zorganizował Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy brzeskiej komendzie w ramach akcji „103 litry krwi na 103 rocznicę powstania Policji”.

                Pandemia COVID-19 spowodowała, że zapasy krwi w stacjach krwiodawstwa w całej Polsce drastycznie się skurczyły. Magazyny „świecą pustkami”, zaś w mediach coraz częściej pojawiają się apele dotyczące oddawania krwi. Sytuację dodatkowo pogorszyła rosyjska agresja na Ukrainę i prognozowany napływ uchodźców wojennych do Polski, którzy mogą wymagać natychmiastowego leczenia.

                W tej trudnej sytuacji po raz kolejny wzorowo odnalazła się brzeska społeczność. Na apel licznie odpowiedzieli funkcjonariusze i pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Brzesku, emeryci policyjni oraz mieszkańcy Brzeska i sąsiednich miejscowości. W mobilnym punkcie poboru krwi zarejestrowanych zostało 50 osób, zaś krew w łącznej ilości 19 100 ml udało się oddać 45 osobom. Należy nadmienić, iż liczba osób chętnych do oddania tego bezcennego daru była jeszcze wyższa, lecz niestety przekroczyła możliwości operacyjne profesjonalnej, życzliwej i zawsze uśmiechniętej ekipy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Z dumą należy wspomnieć, iż podczas akcji krwiodawstwa funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku st. asp. Marcin Ćwioro przekroczył ilość 12 litrów oddanej krwi, czym zasłużył na tytuł i srebrną odznakę honorową „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia”.

Duży wkład w organizację akcji włożył Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów przy KPP w Brzesku, który między innymi sfinansował posiłek regeneracyjny dla krwiodawców.

Szczególne wyrazy podziękowania należą się stałemu partnerowi organizowanych akcji, tj. firmie BRUNO Sp. j. – producentowi wysokiej jakości stolarki okiennej, drzwi, rolet i bram z aluminium i PCV, która od dłuższego czasu aktywnie i bezinteresownie wspomaga krwiodawców zrzeszonych w Kole Honorowych Dawców Krwi przy KPP w Brzesku, do czego zachęcamy również inne podmioty.

Już teraz serdecznie zapraszamy na kolejną akcję w dniu 2 czerwca 2022 r.

„Oddając krew-ratujesz życie”