06.12.2019r  w dzień św. Mikołaja Nowohuckie Centrum Kultury pełne było śmiechu i radości. To w tym miejscu św. Mikołaj pod eskortą przedstawicieli służb mundurowych miał pierwszy przystanek. Pomimo piątkowego ruchu przedstawiciele Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej zadbali oto, aby Mikołaj dotarł z prezentami na godz. 17.00.

Już od godz. 16.00 w NCK przy ul. Jana Pawła II w Krakowie  powietrze gęstniało. Z minuty na minutę przybywało zaproszonych gości. Dzieci z rodzicami zbierali się w głównym holu NCK, gdzie specjalnie dla nich przygotowano mnóstwo atrakcji. Stworzono panele tematyczne dla najmłodszych, by mogli swobodnie dotykać przedmiotów, zwierząt i posłuchać rad ekspertów różnych służb mundurowych. Najmłodsi mieli do dyspozycji panele przygotowane przez: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, Policyjną Grupę Rekonstrukcji Historycznej, Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji (SPKP), Grupę Interwencyjną Służby Więziennej (GISW). Mimo wszystko największym zainteresowaniem dzieci cieszył się punkt, w którym mogły dotknąć, pogłaskać i przytulić brytyjskiego kotka, który zawitał do NCK z przedstawicielem firmy White & Lilac Pl – Hodowla Kotów Brytyjskich z Krakowa. Ogrom wrażeń, jakich dostarczyli organizatorzy, nie przeszkodził najmłodszym wypatrywać przez wielkie szklane witryny św. Mikołaja. Kiedy o godz.17.00 zabrzmiał trzeci wyraźny gong, dzieci wraz z rodzicami  zajęły miejsca na widowni przed ogromną i kolorowa sceną. I tu czekała na nie kolejna niespodzianka na scenie pojawił się św. Mikołaj, który razem z aktorami  Teatru „Petarda” wystąpił w spektaklu ” Gdzie jesteś Mikołaju ? ” Dzieci poprzez wspaniały spektakl uzyskały odpowiedzi na nurtujące je pytania : Czy Mikołaj lubi ciepłe kraje? Jaki największy prezent zapakowali asystenci świętego Mikołaja? O co nieustannie kłóci się elfka z reniferem?…… Niezwyczajne dekoracje, barwne kreacje aktorskie oraz wspólne śpiewanie mikołajkowych piosenek – wszystko to stworzyło niesamowity nastrój zimy i świąt. Po spektaklu, kiedy św. Mikołaj zasiadł wygodnie w swoich czerwonych saniach, wszystkie grzeczne dzieci odebrały prezenty.

Kiedy po spotkaniu ze św. Mikołajem emocje opadły, dzieci z rodzicami  jeszcze długo korzystały z paneli tematycznych i pałaszowały słodkości, popijając chłodnymi napojami przygotowanymi przez firmę „Foodcare” z Zabierzowa. Rodzice mieli możliwość zapoznać się z ofertą Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnych SA  AVIVA, popijając mocną kawę lub ciepłą herbatę w specjalnie przygotowanym punkcie.

Organizatorzy i podziękowania.

Organizatorami ” Spotkania z Mikołajem Służb Mundurowych woj.małopolskiego” byli: Zarząd Terenowy NSZZP  KWP Kraków, Zarząd Terenowy NSZZP OPP i SPKP, Małopolski Zarząd Wojewódzki Związku Zawodowego Strażaków „Florian” w osobie mł.bryg. Tomasza Jelonka, Zarząd Okręgowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w osobie mjr. Pawła Oświęcimki oraz Przewodniczący Hoffman Mariusz ZZGwP Kopalni Soli w Wieliczce.

Szczególne podziękowania należą się Przewodniczącej Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów KWP Kraków  Pani nadkom. Kindze Leszkiewicz za pomysł i trud związany z organizacją „Spotkania z Mikołajem Służb Mundurowych”. Wszystkim współpracownikom, wolontariuszom z Technikum Komunikacyjnego nr 25 w Krakowie klasie policyjnej, klasie ochrony, straży pożarnej i klasie kolejowej, policjantom, strażakom, funkcjonariuszom służby więziennej oraz pracownikom Nowohuckiego Centrum Kultury za profesjonalizm i wyrozumiałość.

zdjęcia: Paweł Lewkowicz/film : Jurek Jurek