28 stycznia br. kilkudziesięciu młodych policjantów (m.in. z Poznania) rozpoczęło na terenie Krakowa tzw. adaptację zawodową. Mimo ciepłego przyjęcia ze strony starszych kolegów z OPP część z nich narzekała na warunki bytowe, jakie zapewnił im właściciel jednego z krakowskich hoteli. Sprawą zajęła się strona służbowa i Przewodniczący ZW NSZZP woj. małopolskiego nadkom. Grzegorz Gubała.

Adaptację zawodową w Oddziale Prewencji Policji w Krakowie rozpoczęło łącznie 86 policjantów. Wśród nich znaleźli się funkcjonariusze z Nowego Sącza, Radomia, a nawet z oddalonego od nas o 470 km Poznania. Funkcjonariusze ci przez najbliższe dwa miesiące będą doskonalić się w sztuce policyjnej pod czujnym okiem bardziej doświadczonych kolegów. Dla większości z nich to pierwsza okazja by zobaczyć Kraków i Małopolskę.

Właściciel hotelu nie stanął na wysokości zadania.

Mimo ciepłego przyjęcia przez funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie część policjantów zaczęła uskarżać sie na warunki bytowe, w jakich przyszło im spędzać okres adaptacji. W związku z głosami niezadowolenia na miejsce zakwaterowania udała się delegacja służbowa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, a także strona związkowa reprezentowana przez Przewodniczącego ZW NSZZP woj. małopolskiego nadkom. Grzegorza Gubałę oraz Przewodniczącego ZT NSZZP OPP asp. szt. Artura Kochana.

W wyniku przeprowadzonej kontroli potwierdziła się informacja, że na pokój hotelowy przypadało nawet ośmiu policjantów. Ponadto w wynajętych pomieszczeniach brakowało szaf, krzeseł, czy chociażby stołu, przy którym można by zjeść posiłek. Policjanci nie mieli także dostępu do pralki, a najbliższa pralnia znajdowała się bez mała pół kilometra od miejsca zakwaterowania.  Nie mając innego wyjścia, funkcjonariusze swoje osobiste rzeczy trzymali w torbach i walizkach, a wypraną w zlewie bieliznę suszyli w pokojach.

Na burzliwym morzu nieprawidłowości Przewodniczący Grzegorz Gubała dostrzegł jednak kilka pozytywów. W wyniku kontroli dobrze oceniono stan budynku, jego ogólne utrzymanie, ilość i stan łazienek, a także ogrzewanie czy dostęp do ciepłej wody.

Nieprawidłowości zostaną usunięte.

W wyniku przeprowadzonej kontroli ujawniono, że kierownictwo hotelu nie dotrzymało warunków specyfikacji przetargowej, jakie ustanowiła Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie. Właściciel zobowiązał się, że wykryte nieprawidłowości zostaną usunięte do dnia następnego, czyli 6 lutego br. Jednocześnie funkcjonariusze z KWP Kraków zapowiedzieli, rewizytę kontrolną w hotelu na dzień 11 lutego.

To już trzecia w ciągu roku interwencja dotycząca warunków zakwaterowania policjantów, w której uczestniczyli koledzy z NSZZP woj. małoplskiego.

 

Zmiana warunków zakwaterowania

W dniu 11.02.2019 r. przedstawiciele KWP w Krakowie wraz z przewodniczącym ZT NSZZP OPP i SPAP dokonali ponownej kontroli hotelu. W jej wyniku stwierdzili, że wcześniejsze nieprawidłowości dotyczące zakwaterowania funkcjonariuszy zostały usunięte. Właściciel obiektu zastosował się do otrzymanych warunków specyfikacji przetargowej. Podczas wizytacji zakwaterowani wyrazili wdzięczność za szybką i skuteczną pomoc w poprawie warunków mieszkalnych.