Rafał Jura, na co dzień jest policjantem Wydziału Prewencji krakowskiego Komisariatu Policji I, a w czasie wolnym uczestnikiem długodystansowych biegów górskich. Za nieprzeciętne osiągnięcia sportowe, w styczniu ubiegłego roku został odznaczony „Policyjną Odznaką Sprawności Fizycznej”. Odznaczenie to przyznał Komendant Główny Policji.

Rafał Jura w trakcie wieloletniego realizowania swojej pasji uczestniczył w licznych, ekstremalnie wymagających zawodach sportowych. W maratonach i ultramaratonach,  których samo  ukończenie jest wielkim osiągnięciem,  wielokrotnie zdobywał czołowe miejsca. Do sukcesów Rafała z pewnością należy zaliczyć udział w poniższych imprezach sportowych:

 – Ultramaraton „TransGranCanaria” – rozgrywany był na dystansie 125 km, z przewyższeniem sięgającym 8000 m. Ukończył go z wynikiem  17h 11 min 59 s, tym samym zajmując 3. miejsce w swojej kategorii wiekowej (poniżej 30 lat). W klasyfikacji końcowej uzyskał 35. miejsce, będąc jednocześnie pierwszy wśród Polaków.

– „Ultra Trail du Mont Blanc” – zawody te odbyły się na dystansie 170 km, z  przewyższeniem sięgającym  10000 m. To najbardziej prestiżowy ultramaraton na świecie. W trakcie tego biegu zajął 53. miejsce na ponad 2500 startujących. Tutaj także był pierwszy wśród Polaków (80 osób). Rafał Jura jest aktualnie najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w cyklu „Ultra Trail World Tour 2016”, tj. na 50. miejscu.
– Mistrzostwa Polski „Skyrunning 2017” w Zakopanem – odbyły się na dystansie  32 km, z przewyższeniem 2200 m. Tam zawody ukończył w czasie 3h 22 min, zdobywając 12. miejsce na 350 zawodników.

„Buff Epic Trail 2017” w Hiszpanii – to turniej, w którym zawodnicy do przebiegnięcia mają 85 km, przy  przewyższeniu 6000 m.  Startując wśród 200 zawodników ukończył go na pozycji 9. Jego czas to 11h 11 min.

„Tatranská Šelma 2017” w Słowacji – to bieg przewidziany na 55 km oraz 3000 m przewyższenia. Rafał ukończył go na pozycji 7. W turnieju startowało 200 zawodników. Czas Rafała to 6h 27 min.

– Bieg „7 Dolin 2017” w Krynicy – do pokonania 100 km, z przewyższeniem sięgającym 4500 m. Uzyskał 5. miejsce na 700 startujących. Jego czas to 10 h 13min.

Rafał Jura nie unika także zawodów policyjnych. Zajął dwukrotnie 3. miejsca w „Mistrzostwach Policji w Maratonie” w Dębnie oraz w „Mistrzostwach Policji w Biegu Górskim” w Żywcu.

Rafał już planuje start w kolejnych wymagających zawodach. W najbliższym czasie chciałby brać udział w Pucharze Świata „Ultra Trail” na Maderze oraz w Alpach Francuskich. Niestety uczestnictwo w tego typu zawodach wiąże się nie tylko z dużym wysiłkiem fizycznym, ale i finansowym. Przygotowanie zagranicznych wyjazdów, odbywających się bardzo często w bardzo odległych miejscach, przewyższa możliwości finansowe przeciętnego „Kowalskiego”.  Z tego powodu, aby możliwe było odpowiednie przygotowanie i wyjazd na powyższe zawody, niezbędne są dodatkowe źródła finansowania oraz sponsorzy.