W dniach 26 – 27 lipca 2017 roku, na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyły się eliminacje do XVII Kynologicznych Mistrzostw Policji z udziałem psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz narkotyków.

W kategorii psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych zwyciężył:
asp. Juliusz Ozdoba z Wydz. Konwojowego KWP w Krakowie z psem „Klif”
Drugie miejsce zajął:
asp. szt. Tomasz Kapcia z KMP w Krakowie z psem „Gena”
Trzecie miejsce zajął:
sierż. Krzysztof Kilian z Wydz. Konwojowego KWP w Krakowie z psem „Kaba”

W kategorii psów do wyszukiwania zapachów narkotyków zwyciężył:
mł. asp. Krystian Stoszko z KMP w Krakowie z psem „Jagna”
Drugie miejsce zajął:
asp. szt. Wacław Gawron z KMP w Tarnowie z psem „Kobza”
Trzecie miejsce zajął:
asp. Sławomir Sroka z KPP w Limanowej z psem „Jogo”

Nagrody – czeki na zakup wybranych nagród  w łącznej wysokości 1200 zł. dla zwycięzców ufundował  Zarząd Wojewódzki i Zarząd Terenowy KWP w Krakowie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

W Małopolsce policjanci dysponują 77 psami : najwięcej z nich 49 to psy
patrolowo-tropiące, 14 – wyszkolone do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, 12 – wyszkolone do wyszukiwania zapachów narkotyków, 1 – patrolowy, 1 – wyszkolony do wyszukiwania zwłok ludzkich.

Dominującymi rasami są owczarki niemieckie i owczarki belgijskie.

Nie można zapomnieć o codziennej pracy przewodników, na którą składają się służby patrolowe z wykorzystaniem psów patrolowo-tropiących, co niezwykle podnosi skuteczność podejmowanych czynności podczas przeprowadzanych interwencji.

Przewodnicy realizują również programy profilaktyczne, których celem jest przekazanie wiedzy o sposobie zachowania się w obecności zwierząt, w tym agresywnych.

W bieżącym roku małopolska Policja otrzymała wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego z przeznaczeniem na zakup psów służbowych (do tej pory zakupiono już z tych środków 6 psów).