11 lipca br. funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Krakowa wraz z Komendantem Głównym Policji wchodzić będą na Rysy. To ukoronowanie przedsięwzięcia, którego celem jest zdobycie stu polskich szczytów górskich dla uczczenia setnej rocznicy powstania Policji Państwowej. Pierwszy szczyt policjanci zdobyli 19 lutego br. i był to Kasprowy Wierch. Ostatnim, 100. szczytem, mają być właśnie Rysy.
Na pomysł zdobycia 100 polskich szczytów na 100. rocznicę powstania Policji Państwowej, wpadli funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Krakowa. Współorganizatorami przedsięwzięcia są Gabinet Komendanta Głównego Policji oraz Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”. Akcja została objęta honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji.
W górskich wyprawach brali udział wszyscy funkcjonariusze SPKP z Krakowa. Na szlaki ruszali w czasie wolnym od służby i podczas doskonalenia zawodowego. Wśród szczytów, na które weszli, były zarówno te, do których zdobycia wystarczyły dobre buty i przygotowanie fizyczne, oraz takie wymagające specjalistycznych umiejętności i sprzętu taterniczego.
– W tej „setce” zawarliśmy Koronę Gór Polski, czyli każdy najwyższy szczyt wszystkich 28 pasm górskich w Polsce – mówi funkcjonariusz SPKP w Krakowie.
– W tej „setce” zawarliśmy Koronę Gór Polski, czyli każdy najwyższy szczyt wszystkich 28 pasm górskich w Polsce – mówi funkcjonariusz SPKP w Krakowie.
Policjanci pododdziału planowali trasy, zdobywali szczyty samodzielnie lub grupowo, a wszystko dokładnie dokumentowali i rejestrowali.
– Każdy szczyt, by został zaliczony, musiał zostać oznaczony tabliczką z nazwą i wysokością szczytu, musiała być podana data i godzina wejścia. Przy takich tabliczkach robiliśmy zdjęcia. Ale to nie wszystko. Trzeba było mieć przy sobie emblemat krakowskiego SPKP: flagę albo koszulkę – dodaje policjant.
Czasu na wykonanie zadania nie było dużo. Wprawdzie z końcem marca funkcjonariusze zdobyli już 38 szczytów, ale wówczas w górach wciąż było dużo śniegu i schodziły lawiny, więc musieli wstrzymywać się z kolejnymi wejściami.
– Czekaliśmy na lepszą pogodę i nie poddawaliśmy się. Czasem w jeden weekend udało się nam zdobyć kilka szczytów, bo „dzieliliśmy” się nimi między sobą. Do tych najtrudniejszych do zdobycia, a takich było około 15, potrzebne były liny, specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy i umiejętności.
Celem policjantów było zdobycie 99 szczytów, w tym Orlej Perci, czyli najtrudniejszego polskiego szlaku prowadzącego graniami przez sześć szczytów i …..dokonali tego!
Dokładnie 11 lipca br. policjanci Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Krakowa wraz z Komendantem Głównym Policji gen.insp. Jarosławem Szymczykiem zdobywać będą setny, najwyższy szczyt Polski – Rysy.
(mw/ ach/ wykorzystano materiał z „Policja 997” / zdj. SPKP w Krakowie/) www.policja.pl