17 września br. przypada 84. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę, wydarzenie, które w historii naszego kraju stanowi jedno z najważniejszych i najbardziej tragicznych rozdziałów II wojny światowej. Tego dnia Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. małopolskiego, podinsp. Grzegorz Gubała oraz Wiceprzewodnicząca, podkom. Agnieszka Juszczak, uczcili pamięć ofiar tych dramatycznych wydarzeń.

Przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. małopolskiego uczcili tę bolesną rocznicę, składając hołd na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przed Obeliskiem poświęconym funkcjonariuszom Policji Państwowej, którzy stali się jeńcami obozu w Ostaszkowie i zostali zamordowani przez NKWD w 1940 roku. To miejsce symbolizuje cierpienie i poświęcenie polskich policjantów, którzy w tych trudnych czasach pozostali wierni swojemu obowiązkowi.

Podinsp. Grzegorz Gubała oraz podkom. Agnieszka Juszczak wzięli udział w liturgii odprawionej w Katedrze Wawelskiej, której przewodniczył  kanonik dr Paweł Baran, a specjalne słowo do zgromadzonych wygłosił ks. prałat prof. dr hab. Jacek Urban. Po mszy policjanci udali się pod Krzyż Katyński na Placu Studzińskiego, aby złożyć wieniec i uczcić pamięć ofiar zbrodni katyńskiej oraz innych represji, jakie spotkały Polaków w wyniku agresji sowieckiej na Polskę.

Rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę jest przypomnieniem o naszej narodowej historii, o bohaterstwie i poświęceniu tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny. Dlatego też tak ważne jest, abyśmy nie zapomnieli tych wydarzeń i uczcili pamięć ofiar, oddając hołd przed Krzyżem Katyńskim. To ważny gest szacunku wobec tych, którzy służyli Polsce, niezależnie od trudności i zagrożeń, jakie ich spotykały.