W malowniczej Lanckoronie (pow. wadowicki), 21 lipca br., odbył się niezwykle uroczysty i wzruszający apel, który związany był z obchodami Święta Policji oraz upamiętnieniem 104. rocznicy powołania Policji Państwowej. To nie tylko ważne wydarzenie dla służb mundurowych, ale także okazja do uhonorowania policjantów za ich poświęcenie, profesjonalizm i trudną codzienną służbę. Gospodarzem uroczystości był Komendant Powiatowy Policji w Wadowicach, mł. insp. Arkadiusz Śniadek, a wśród zaproszonych gości znaleźli się liczni przedstawiciele władz, służb mundurowych oraz samorządowcy.

Na zaproszenie mł. insp. Arkadiusza Śniadka, uroczystość uświetnił swoją obecnością Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji, insp. Rafał Leśniak. Spotkanie zgromadziło również wielu znamienitych gości, w tym Wojewodę Małopolskiego — Łukasza Kmitę, posłów na Sejm RP — Filipa Kaczyńskiego i Marka Polaka, Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej podinsp. Daniela Chlebdę, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach — st. bryg. Pawła Kwarciaka, Dyrektora Zakładu Karnego w Wadowicach — ppłk. Renatę Niziołek, Komendanta Straży Miejskiej w Wadowicach — Bogusława Brańkę. Obecni byli także przedstawiciele samorządu, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Oświęcimiu, oraz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów woj. małopolskiego, reprezentowanego przez Przewodniczącego podinsp. Grzegorza Gubałę i podkom. Dawida Herbuta.

Wszyscy goście zebrali się, by w sposób wyjątkowy uczcić to ważne święto dla polskiej Policji. To dzień, który przypomina o długiej historii i służbie tej niezwykle istotnej instytucji w życiu społeczeństwa. Policjanci to ludzie, którzy każdego dnia oddają się służbie i bezinteresownie poświęcają swój czas, zdrowie, a nawet życie, by zapewnić nam bezpieczeństwo.

Zwracając się do policjantów Wojewoda Małopolski powiedział:

– Policjantki i Policjanci! W dniu Waszego Święta szczerze dziękuję za to, że wykonujecie tak odpowiedzialne zadania, od których tak wiele zależy. Wasza pełna zaangażowania, wymagająca poświęceń i często niespokojna służba jest gwarantem naszego spokoju. W tym pozornie zdumiewającym stwierdzeniu przejawia się sens pełnionej przez Was misji. Niezależnie od dnia ani godziny, w każdym działaniu – zgodnie ze złożoną przysięgą – strzeżecie bezpieczeństwa Państwa i jego Obywateli, nawet z narażeniem własnego życia.

Podczas uroczystości Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, inspektor Rafał Leśniak, pełen uznania dla funkcjonariuszy, dokonał uroczystego wręczenia 39 aktów mianowania. Jest to wyjątkowy moment w karierze policjantów, kiedy to ich zaangażowanie i profesjonalizm zostają potwierdzone przez przełożonych.

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita towarzyszył Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego podczas wręczania aktów mianowania, składając jednocześnie serdeczne gratulacje wszystkim awansowanym funkcjonariuszom.

Nie zabrakło również gratulacji i odznaczeń dla zasłużonych członków NSZZ Policjantów woj. małopolskiego. To szczególny moment, kiedy można podziękować i uhonorować tych, którzy wykazują się szczególnym zaangażowaniem w swojej społecznej służbie.

Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów woj. małopolskiego, podinsp. Grzegorz Gubała, wraz z podkom. Dawidem Herbutem oraz Przewodniczącym ZT NSZZ Policjantów przy KPP w Wadowicach, mł. asp. Waldemarem Kajdasem, wręczyli odznaczenia i medale wyróżnionym policjantom.

Krzyżem Niepodległości Klasy II odznaczono;

 nadkom. Sebastian Barcik,  podkom. Mirosław Rzońca

Brązowym Krzyżem Zasługi dla ZW NSZZ Policjantów woj. małopolskiego odznaczono;

st.sierż. Jarosław Bielarz,  Druh — Mariusz Jakubas

Medalem XXX — Lecia NSZZ Policjantów odznaczono;

asp.szt. Wojciech Szuba, st.asp. Ryszard Siąkowski

Brązową Odznaką Honorową NSZZ Policjantów wyróżniono;

st.asp. Mateusz Cłapa, sierż.szt. Mateusz Kupczyk

Uroczysty apel w Lanckoronie był doskonałą okazją, aby podziękować funkcjonariuszom powiatu wadowickiego za ich poświęcenie i trud, a także podkreślić, jak ważną rolę pełnią w naszym społeczeństwie. Po oficjalnej części, wszyscy uczestnicy mieli okazję do swobodnych rozmów i wymiany doświadczeń. Takie spotkania są niezwykle ważne dla wzmacniania zaufania społecznego do Policji, co z kolei pozytywnie wpływa na współpracę i skuteczność działań służb w rozwiązywaniu problemów i zapewnianiu bezpieczeństwa.

zdjecia: KPP Wadowice/MUW w Krakowie