Hulajpole, podlegające pod Policję w Zaporożu znajduje się pod ciągłym ostrzałem rosyjskiego najeźdźcy, w wyniku czego nasi ukraińscy koledzy stracili swoje pojazdy, przez co nie mogą realizować powierzonych im zadań. W tym miejscu trzeba podkreślić, że działania wojenne oprócz walki z wrogiem generują mnóstwo niepokojów społecznych i po prostu masę pospolitej przestępczości, tak więc Policja to dla wielu pokrzywdzonych ludzi, jedyna deska ratunku w wojennej zawierusze.

Na pomysł zorganizowania zbiórki na radiowozy wpadł wieloletni, aktywny członek NSZZ Policjantów Zarząd w Nowym Targu, asp. szt. Marcin Bagiński podczas misji humanitarnej, w której uczestniczył w kwietniu tego roku.

Celem zbiórki, do której link możecie znaleźć: tutaj jest zakup dwóch używanych pojazdów typu SUV (w granicach 20/30 tys. zł), które to ukraińscy policjanci będą mogli wykorzystywać do swojej pracy.

Nasz kolega Marcin, udowadniał niejednokrotnie, że słowa policyjnego ślubowania to nie jedynie pusty tekst, a zobowiązanie, któremu  próbujemy podołać w codziennym życiu.

W 2008 roku podczas pełnienia służby na sezonowym posterunku wodnym w Niedzicy dwukrotnie w ciągu jednego dnia ratował tonące osoby. Poza służbą jest wieloletnim, krwiodawcą posiadającym odznakę “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Oprócz tego w czerwcu 2022 roku, w trakcie trwającego już konfliktu na Ukrainie wraz ze swoim kolegą, Adamem Chramcem – ratownikiem medycznym z Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu podjęli się zadania ewakuowania z Ukrainy półrocznego dziecka. Chłopiec będący po zabiegu chirurgicznym był oprócz tego obciążony chorobami genetycznymi.  Z racji braku możliwości transportu drogą lotniczą Marcin z Adamem przewieźli chorego karetką z Kijowa do Polski, a później drogą powietrzną do Manchesteru. Tam dziecko zostało zdiagnozowane, a następnie trafiło do rodziny adopcyjnej, która już na nie czekała. Chłopczyk bowiem jest sierotą.

Zachęcamy do wsparcia akcji naszego kolegi Marcina.

Oprac: Maciej Hat

Foto: Marcin Bagiński