Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu promowali bezpieczeństwo wśród narciarzy i snowboardzistów na stoku „Długa Polana” w Nowym Targu. Działania profilaktyczne prowadzone były w ramach ogólnopolskiej akcji pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

W sobotę, 4 lutego br. na stacji narciarskiej „Długa Polana” w Nowym Targu odbyła się akcja profilaktyczno-informacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Głównym celem prowadzonych przez nowotarskich policjantów działań było promowanie bezpiecznych postaw wśród narciarzy i snowboardzistów, a także bezpieczne zachowanie podczas zabaw zimowych. Policjanci przypominali o elementarnych zasadach i przepisach obowiązujących na stoku oraz przekazywali ulotki zwierające m.in. Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Poprzez zabawę policjanci sprawdzali wiedzę miłośników zimowego szaleństwa, a za poprawne odpowiedzi rozdawali gadżety, drobne upominki, słodkie przekąski, vouchery, czy elementy odblaskowe przekazane m.in. przez NSZZ Policjantów w Nowym Targu, Urząd Miasta, Gminy w Nowym Targu, Terma Bania, Termy Szaflary oraz Piekarnia-Ciastkarnia Żarnecki. Policjanci zachęcali dzieci i młodzież do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie plastyczno-filmowym pn. „Śnieżny dekalog”. Mundurowi rozmawiali także z osobami wybierającymi się w Gorce, przypominali o odpowiednim ubiorze i wyposażeniu, a także informowali o aplikacji Ratunek, która w przypadku wypadku, czy zaginięcia w górach ułatwi służbom ratowniczym dotarcie do osoby poszkodowanej, czy zaginionej.

Za przygotowanie tegorocznej edycji oraz tych odbywających się w poprzednich latach odpowiedzialnym był asp.szt. Rafał Skrobot, z Zespołu d.s . Nieletnich nowotarskiej komendy, co należy podkreślić długoletni członek Zarządu NSZZ Policjantów w Nowym Targu.

Ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, została przygotowana przez Biuro Prewencji KGP i poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w górach i korzystających ze zorganizowanych terenów narciarskich. Głównym celem akcji jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), będzie realizowana do 3 marca 2023 roku.