„I kto poświęca siebie dla drugich,

znajdzie mądrość i bogactwo i koronę na ziemi,

w niebie, i na każdém miejscu…”

Adam Mickiewicz

 

Mamy zaszczyt napisać  o samorealizacji, wielkiej pasji i poświęceniu. O odwadze, która cechowała ongiś Spartan. Od 2016 roku działa projekt „Bezpieczny Kazbek”. W ramach tego programu fundacja Medyk Rescue Team przy współpracy z Ambasadą RP w Tbilisi realizuje dyżury polskich ratowników u podnóża góry Kazbek w paśmie gór Kaukazu.

Kazbek jest jednym z najwyższych szczytów Kaukazu, znajduje się na wysokości 5033 m n.p.m. Jest bardzo popularny wśród polskich turystów wysokogórskich. Od sześciu lat na wysokości 3650 m n.p.m. prężnie funkcjonuje projekt prewencyjno-ratunkowy o nazwie „Bezpieczny Kazbek”. Polscy ratownicy poświęcają swój prywatny czas, na urlopach wypoczynkowych, aby wyjechać w góry i w ekstremalnych warunkach pomagać turystom. Wszyscy ratownicy uczestniczą w programie społecznie i nie pobierają za to żadnego wynagrodzenia. Utrzymanie i wyposażenie możliwe jest dzięki sponsorom i darczyńcom, którzy finansują rzeczy niezbędne do funkcjonowania na takiej wysokości oraz ratowania najcenniejszego daru, jaki otrzymaliśmy od Boga – życia.

Wśród tych bezinteresownych bohaterów jest policjant i członek NSZZ Policjantów woj. małopolskiego – Mikołaj (nazwisko dw. red.). Jest funkcjonariuszem Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie i ratownikiem medycznym w jednym. Zamiast wygrzewać się na plaży w Burgas , brodzi po pas w śniegu, na mrozie, wystawiony na porywisty wiatr po to, aby jak największa liczba ludzi mogła wyjść i bezpiecznie zejść ze szczytu. W 2018 roku uczestnicy projektu przeprowadzili prawie 300 interwencji, kilkadziesiąt ewakuacji medycznych i ponad 20 wypraw ratowniczych. Był to pierwszy okres na Kazbeku, w którym nikt nie zginął.

Jesteśmy dumni, że w naszych szeregach są tak wspaniali i odważni ludzie, którzy ponad siebie stawiają innych. Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. małopolskiego oraz Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów OPP i SPKP udzielili wsparcia naszemu koledze Mikołajowi, zwracając mu część kosztów podróży do stóp Kazbeku, do miejsca, gdzie turyści mogą już czuć się bezpiecznie.

Jeśli zechciałbyś wesprzeć polskich Ratowników pod Kazbekiem, zapraszamy: Pomagam.pl