We wtorek (19 lipca br.) na myślenickim rynku odbyły się uroczystości związane ze Świętem Policji. W obecności zaproszonych gości wręczono wyróżnionym policjantom awanse i odznaczenia. Były przemowy, gratulacje, podziękowania oraz życzenia satysfakcji i dumy z pełnionej służby.

19.07.br. na myślenickim rynku odbyły  się uroczyste obchody Święta Policji. W uroczystości udział wziął nadinspektor Michał Ledzion Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie,  inspektor Maciej Kubiak – Komendant Powiatowy Policji w Myślenicach, młodszy inspektor Albert Kogut  – I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Myślenicach, Przewodniczący NSZZ Policjantów woj. małopolskiego podinsp. Grzegorz Gubała, kierownictwo komendy, oraz  policjanci i pracownicy jednostki.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością:  II Wicewojewoda Małopolski Mateusz Małodziński, Poseł na Sejm RP Władysław Kurowski, Senator RP Andrzej Pająk, Radny Województwa małopolskiego Stanisław Bisztyga, Radny Województwa małopolskiego Robert Bylica, Radny Województwa małopolskiego Tadeusz Gadacz, Duszpasterz Służb Mundurowych – ks. Józef Orawczak, ks. Proboszcz Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach Zdzisław Balon,  Wicestarosta Myślenicki  Rafał Kudas, Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, przedstawiciele samorządów, oświaty, służb mundurowych, Prokuratury Rejonowej w Myślenicach i inni zaproszeni goście.

Jeszcze przed uroczystościami, komendanci wraz z kierownictwem KPP Myślenice złożyli kwiaty przy znajdującej się przy wejściu do komendy, tablicy poświęconej pamięci kpt. Piotra Jurczaka, który stał na czele myślenickiej policji w chwili wybuchu II wojny światowej, a w 1940 roku został zamordowany w Ostaszkowie przez NKWD.

Na Rynku swoje stoiska zapewnili Nadleśnictwo Myślenice, Małopolskie Wojska Obrony Terytorialnej, OSP Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Myślenice, OSP Górne Przedmieście z Myślenic, Straż Graniczna z Zakopanego oraz Komenda Powiatowa Policji z Myślenic. Na odwiedzających czekał najnowszy sprzęt, jakim posługują się służby mundurowe, wozy bojowe, quady, motocykle, radiowozy policyjne, ciekawostki na temat prac służb oraz rozmaite gadżety. Ogromną atrakcją – szczególnie dla najmłodszych okazał się Wawel Truck, w którym na dzieci czekało wiele atrakcji, m.in. gry, animacje oraz słodkości. Nad wszystkimi gośćmi, uczestnikami i odwiedzającymi czuwali ratownicy z Maltańskiej Służby Medycznej z Myślenic.

Obchody Święta Policji rozpoczęły się już o godzinie 9, w Kościele św. Jakuba w Myślenicach. Tam chętni mogli wziąć udział w uroczystej Mszy Świętej odprawionej przez księdza kanonika Józefa Orawczaka i ks. proboszcze Zdzisława Balona. Dalsza część obchodów odbyła się na płycie rynku. Apel rozpoczęło złożenie meldunku Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Krakowie nadinsp. Michałowi Ledzionowi przez dowódcę  uroczystości podkomisarza Krzysztofa Łazarczyka. Kolejną częścią ceremonii  było podniesienie flagi państwowej i odtworzenie hymnu RP. Następnie  nadeszła najważniejsza chwila wręczenia wyznaczonym policjantom medali, odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie.

Podczas uroczystości głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i oświaty. W swoich przemówieniach doceniali trud policyjnej pracy, składali życzenia wszystkim policjantkom,  policjantom, pracownikom jednostki, oraz gratulowali wyróżnionym i awansowanym.

Uroczystości zakończyły się odprowadzeniem sztandaru Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach i złożeniem meldunku o zakończeniu uroczystego apelu.

Wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystościach i w przygotowaniach do nich serdecznie dziękujemy.

Organizację uroczystości wsparł Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów woj. małopolskiego.

Poniżej relacja wideo zrealizowana przez telewizję internetową Myślenice iTV Region Południe – dziękujemy za oprawę medialną.