W weekend (7-8 maja br.) w powiecie myślenickim w ramach amatorskiego wyścigu w kolarstwie szosowym ,,Majka Gran Fondo” odbyły się wyścigi o tytuł Mistrza Polski Policji w jeździe indywidualnej na czas oraz o tytuł Mistrza Polski Policji w wyścigu ze startu wspólnego. Wyścig organizowany był we współpracy z medalistą olimpijskim – Rafałem Majką.  W rywalizacji udział wzięli funkcjonariusze Policji, wśród nich Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Roman Kuster, a także Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. małopolskiego podinsp. Grzegorz Gubała.

UCI Granfondo World Series to seria wyścigów pod egidą Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), które odbywają się na całym świecie. Mają one na celu promocję rywalizacji wśród mastersów i amatorów. Imprezy te szerzą ideę globalizacji kolarstwa oraz akcji „Rower dla wszystkich”, zrzeszając na starcie tysiące osób z całego świata. Głównym celem zawodów jest popularyzacja zdrowego i aktywnego trybu życia oraz integracja osób biorących udział w wyścigu.

Rywalizacja zawodników w sobotnie popołudnie przyciągnęła setki miłośników kolarstwa. Sportowe zmagania z wielką uwagą śledził Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, który głośnym dopingiem motywował zawodników do sportowej rywalizacji.  7 maja kolarze rywalizowali na czas w górzystym terenie gminy Dobczyce. Trasa „czasówki” rozpoczynała się i kończyła w Dobczycach obok Urzędu Miasta i Gminy. Zawodnicy musieli pokonać 20 kilometrów.

Tego dnia na linii startu nie mogło zabraknąć reprezentanta NSZZ Policjantów woj. małopolskiego. Na kilka godzin przed startem swoje uczestnictwo w rywalizacji zgłosił Grzegorz Gubała rodowity mieszkaniec Dobczyc. Wspierany przez żonę, córkę i syna siadł na budżetowy , lekko zakurzony rower i ruszył na trasę wyścigu.  Mimo lekkich obaw o kondycję, amatorskiego sprzętu oraz braku przygotowania kolarskiego, ukończył konkurencję z zadowalającym czasem. Atmosfera rywalizacji, gorący doping kibiców i możliwość konkurowania z najlepszymi zawodnikami motywowały do wysiłku. Choć nie stanął na podium i nie uzyskał kwalifikacji do Mistrzostw Świata Masters, ten dzień był dla niego wyjątkowy.

Drugiego dnia imprezy kolarze mierzyli się na dystansach GranFondo (105 km), MedioFondo (72 km) i Adventure (30 km). Policjanci w tym dniu rywalizowali na dystansie 72 km. Ten wyścig swój początek i koniec miał na myślenickim Zarabiu. Trasa przebiegająca przez powiat myślenicki i limanowski charakteryzowała się łącznym przewyższeniem 996m i obfitowała w liczne podjazdy.

W kategorii ,,OPEN Policjantki” mistrzynią została Monika Mazur. Drugie miejsce wywalczyła Izabela Kłosowaska, zaś na najniższym stopniu podium uplasowała się Iwona Panas.

Mistrzem wśród policjantów w kategorii M1 został Paweł Perkowski, na drugim miejscu uplasował się Radosław Wasilewski, a brązowy medal powędrował do Krzysztofa Parmy.

W kategorii M2 wśród policjantów wyniki przedstawiały się następująco: Pierwsze miejsce – Piotr Ścigała, na drugim stopniu podium Adam Bielski, a na trzecim miejscu Paweł Szymański.

Puchary i nagrody wręczali Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Roman Kuster, Komendant Powiatowy Policji w Myślenicach inspektor Maciej Kubiak oraz Rafał Majka. Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników.