W czerwcu 2019 r. śledziliśmy sprawę morderstwa 10-letniej Kristiny i zatrzymania mężczyzny podejrzanego o dokonanie tej makabrycznej zbrodni. Była to również jedna z wielu sytuacji, kiedy Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wylewał na Policję wiadro pomyj, zarzucając brutalność, nieproporcjonalne zastosowanie środków przymusu bezpośredniego oraz określając interwencję mianem „pokazowej”.

Rzecznik praw przestępcy czy prawego obywatela? Na to pytanie staraliśmy się odpowiedzieć w ubiegłym roku. Wszyscy trzeźwo myślący policjanci zastanawiali się jakie stanowisko wobec powtarzających się ataków Rzecznika Praw Obywatelskich na naszą formację zajmie Zarząd Główny NSZZ Policjantów. Kilka dni temu, po upływie ponad roku, w którego trakcie pan Rzecznik jeszcze kilkukrotnie nie pozwalał o sobie zapomnieć poznaliśmy stanowisko Zarządu Głównego – medal dla pana Bodnara.

Należy wspomnieć, że to nie byle jaki medal ! Medal Krzyż Niepodległości kl. I z Gwiazdą będący najwyższym odznaczeniem, jakie może przyznać NSZZ Policjantów. Krótko po zamieszczeniu tej informacji na profilu Facebook Zarządu Głównego pojawiło się mnóstwo negatywnych komentarzy, niepochwalających decyzji ZG. Najciekawsze jest, że wszystkie te komentarze były regularnie usuwane. Zarząd Główny NSZZ Policjantów wprowadził na swoim profilu coś na wzór dyktatorskiej cenzury, której sito przepuszcza tylko popleczników „partii”. Wyjaśniając wątpliwości, nadmieniamy, że usunięte komentarze nie zawierały słów wulgarnych, więc nie było powodu, by zostały skasowane. Wraz z upływem czasu liczba nieprzychylnych opinii znacznie się zwiększała, co poskutkowało całkowitym usunięciem informacji dotyczącej odznaczenia.

Informacji o przyznaniu medalu nie znajdziemy na żadnej stronie pozostającej w dyspozycji Zarządu Głównego, co przywodzi na myśl próbę zatuszowania sprawy. Odznaczenie Adama Bodnara  jest w naszej opinii policzkiem wymierzonym całej formacji mundurowej, jaką jest Policja. Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. małopolskiego kategorycznie sprzeciwia się rozdawnictwu odznaczeń związkowych. Argumentowanie, że pan Bodnar został odznaczony „za współpracę w obronie praw i wolności obywatelskich policjantów oraz emerytów i rencistów policyjnych” to potwarz dla osób aktywnie działających na tej płaszczyźnie przez wiele lat. Jeden dobry uczynek nie może zmazać wszystkich win.

Liczymy, że Zarząd Główny NSZZ Policjantów wyjaśni swój tok postępowania, co chociaż w niewielkim stopniu pomoże w odbudowaniu utraconego zaufania. Pamiętajmy, że Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, tworzymy wspólnie, a czasami zmiany w kręgach władzy są po prostu niezbędne.