Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. małopolskiego oraz Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów OPP i SPKP  zaprasza do udziału w III edycji „Akcji Kredkobranie”, która jest ogólnopolską akcją charytatywną mającą na celu pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na obszarze Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Akcję prowadzi krakowska Fundacja Ignatianum wraz ze Stowarzyszeniem Korzenie przy wsparciu środowiska Akademii Ignatianum w Krakowie.

Cel Kredkobrania

Pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach: na Litwie, Białorusi i na Ukrainie. Poprzez zbiórkę różnego rodzaju przyborów szkolnych, materiałów plastycznych, chcemy dzieciom i młodzieży okazać wsparcie i zapewnić o pamięci przyjaciół z „Macierzy”. Są to nasi Rodacy, którzy z różnych powodów obecnie zamieszkują tereny za wschodnią granicą Polski.

Patronat honorowy

Metropolita Krakowski, Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, oraz ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ – Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie. Partnerem  Akcji jest m.in. Małopolskie Kuratorium Oświaty oraz Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Zeszłoroczna edycja Kredkobrania skupiła uczniów – dzieci, młodzież i rodziców – z ponad 100 szkół w Polsce. Dzięki zebraniu ponad 40 tysięcy sztuk różnych przyborów szkolnych: kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, przyborów piśmienniczych itd., pomoc otrzymało prawie 700 dzieci z Litwy i Ukrainy.

Inicjator akcji w środowisku policyjnym

Inicjatorem akcji w środowisku policyjnym i związkowym jest emerytowany policjant Oddziału Prewencji Policji w Krakowie kol. Andrzej Zubel. Nieco więcej czasu, którym obecnie dysponuje, dzieli między obowiązki męża, ojca i dziadka, a działalność w stowarzyszeniu ODRA-NIEMEN. Poprzez swoje zaangażowanie członkowie stowarzyszenia docierają z paczkami pamięci do wielu Rodaków zza wschodnią granicą. Realizują projekty krajowe i międzynarodowe. Z liczną grupą wolontariuszy z całego kraju odnawiają miejsca pamięci w Polsce i za granicą. Współpracują z Polakami na świecie. Zbierają i archiwizują materiały od świadków historii.

 Co ? Gdzie ? Do kiedy ?

Dary, w postaci kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, długopisów i wszelkiego rodzaju przyborów szkolnych i materiałów plastycznych, zbierane są do 5 października i trzeba je dostarczyć osobiście, pocztą lub kurierem do Sekretariat Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. małopolskiego ul. Mogilska 109 Kraków 31-571 lub Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów OPP i SPKP –  ul. Władysława Łokietka 205 A Kraków 31-263.

W październiku podarunki trafią do szkół polskich oraz placówek, w których uczą się polskie dzieci na Białorusi, Ukrainie i Litwie. Koordynatorem „ Akcji Kredkobranie” w środowisku policyjnym i związkowym jest kol. Andrzej Zubel kont. tel. 601-169-786.