7

Z okazji zbliżającego się święta kobiet, kierownictwo sądeckiej Policji złożyło Paniom serdeczne życzenia

Choć policjant to zawód w dalszym ciągu zdominowany przez mężczyzn, w szeregach Policji nie brakuje kobiet. W podziękowaniu za ich codzienną służbę i pracę oraz zaangażowanie i profesjonalizm, z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, w sądeckiej jednostce zorganizowano uroczyste spotkanie.

6 marca Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, insp. Jarosław Tokarczyk w imieniu własnym, swoich Zastępców, kadry kierowniczej, przedstawicieli związków zawodowych Policjantów oraz związków zawodowych Pracowników Policji, jak również Stowarzyszenia Policji IPA Region Nowy Sącz oraz wszystkich policjantów i pracowników, złożył najserdeczniejsze życzenia oraz podziękowania dla policjantek i pracownic cywilnych sądeckiej Policji z okazji przypadającego w niedzielę Dnia Kobiet.

Komendant zwrócił się do licznie zebranych w sali konferencyjnej Pań m.in. takimi słowami:

Wasze święto, drogie Panie, to doskonała okazja by podziękować Wam za to, że jesteście. Dziękujemy za codzienną służbę i pracę, za Wasze zaangażowanie, sumienność i profesjonalizm oraz za to, że mimo trudów i wyrzeczeń potraficie tak wspaniale godzić obowiązki zawodowe z rodzinnymi. Jesteście wyjątkowe i to pragniemy Wam dzisiaj powiedzieć, życząc jednocześnie, by takie słowa mówiono Wam znacznie częściej.

Podczas spotkania wręczono Paniom kwiaty i słodkie upominki, składając przy tym wiele serdecznych życzeń.

-Kobiety w polskiej Policji są już od 95 lat. W 1925 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na wniosek Polskiego Komitetu Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi poleciło Komendzie Głównej PP zorganizowanie rekrutacji kandydatek do policji kobiecej, a następnie przeprowadzenie kursów szkoleniowych. 26 lutego 1925 roku zorganizowano pierwszy oddział policji kobiecej.

Obecnie coraz więcej kobiet zakłada policyjny mundur i ślubuje stać na straży prawa. Kobiety obecne są we wszystkich pionach: w prewencji, służbie kryminalnej i dochodzeniowej oraz logistyce. Kobieca część polskiej Policji to jednak nie tylko funkcjonariuszki w mundurach. To także kobiety na stanowiskach cywilnych zajmujące się np. logistyką. Dbają o właściwy obieg dokumentacji, wyposażenie jednostek oraz funkcjonariuszy, zajmują się sprawami administracyjnymi, finansowymi, kadrowymi czy inwestycyjnymi. Choć nie widujemy ich na zewnątrz, to bez ich pracy właściwe funkcjonowanie komend i komisariatów nie byłoby możliwe.

W  sądeckiej Policji zatrudnionych jest 175 kobiet, w tym 77 policjantek i 98 pracownic cywilnych.