„Carmen” – Georges Bizet

(Opera Krakowska ul. Lubicz 48, Kraków, Duża Scena), 13 lub 15 grudnia 2019 r. (piątek lub niedziela), godz. 18.30, bilet ulgowy w cenie dla wszystkich – 36 zł, członek NSZZ Policjantów – funkcjonariusz zatrudniony w KWP, KMP i OPP w Krakowie – 26 zł. Oferta ważna do 12 listopada 2019 r.


Przyczyną niechętnego początkowo stosunku publiczności i krytyków do tej opery, było śmiałe nowatorstwo treści. Bizet przełamał bowiem niepisaną tradycję nakazującą czerpać tematy oper ze świata mitów i legend lub też z dawnych epok historycznych i z życia tzw. „wyższych sfer”. W miejsce konwencjonalnych, częstokroć pełnych sztucznego patosu postaci bohaterów wprowadził na sceną operową żywych, współczesnych ludzi – żołnierzy, przemytników i robotnice z fabryki cygar. Żadna z oper nie może poszczycić się taką sławą. Od ponad 100 lat jest archetypem gatunku (P. Kamiński). Historia miłosna, w której zderza się nie ujarzmione, uwodzicielskie kobiece piękno z męskim pożądaniem i namiętnością zmierzająca ku zatraceniu. Doskonała muzyka, feeryczna i mroczna zarazem, przepowiadająca śmierć od pierwszego aktu. Połączenie uniwersalnej prawdy o losie i przeznaczeniu z żywiołowością materii muzycznej sprawiają, że „Carmen” odbierana jest wciąż jako dzieło aktualne i porywa kolejne pokolenia miłośników opery.


Dofinansowanie dla członków NSZZ Policjantów, funkcjonariuszy zatrudnionych w KWP, KMP i OPP w Krakowie (10 zł do każdego biletu),
pochodzi ze środków Zarządu Terenowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów przy KWP, KMP i OPP w Krakowie. Osoby zainteresowane przedstawioną ofertą proszone są o kontakt telefoniczny pod nr tel.: sł. 54-816, kom. 696-433-894 lub e-mail: zarzad-terenowy-nszzp-kwp@malopolska.policja.gov.pl.