21.06.2019r. czterdziestu związkowców Zarządu Terenowego NSZZP KMP w Krakowie wraz z rodzinami uczestniczyło w wyjątkowej wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce. Uczestnicy wycieczki przez trzy godziny mieli  możliwość podziwiania XIII wiecznej kopalni wpisanej w 1978 roku przez UNESCO na pierwszą listę światowego dziedzictwa.

135 metrów pod ziemią

Wycieczka w głąb ziemi pozwoliła trochę odetchnąć zwiedzającym od wysokich temperatur i lejącego się z nieba skwaru. Spacer w temperaturze ok 15 stopni Celsjusza i pokonanie 800 schodów było nie lada wyzwaniem ale nikt nie narzekał. Wspaniały przewodnik, który  oprowadzał trasą turystyczną był tak zajmujący i doświadczony, że trzy godziny w jego towarzystwie upłynęły jak pięć minut. Opowiadał bardzo ciekawie o historii i tajemnicach kopalni. Legendę o pierścieniu św.Kingi przekazał w taki sposób, że większość słuchaczy na moment przeniosła się w czasy księcia Bolesława Wstydliwego. Zwiedzający mieli możliwość podziwiać cudowną kaplicę św. Kingi i zdobiące ją solne dzieła sztuki. W trakcie wędrówki związkowcy odwiedzili dwadzieścia innych komór wydrążonych w solnej skale. Mieli możliwość zobaczyć solankowe jeziora, maszyny i urządzenia górnicze oraz zasmakować specjałów podziemnej karczmy.

Podziękowania

Zarząd Terenowy NSZZP KMP w Krakowie składa serdeczne podziękowania Dyrekcji Kopalni Soli w Wieliczce za  umożliwienie zwiedzania tak wspaniałego obiektu.Wspomnienia tych artystycznych dzieł solnych oraz klimat tego miejsca na długo pozostaną w naszej pamięci.