Ostatnie miesiące były dla policjantów krakowskiego Oddziału Prewencji Policji pełne nowych doświadczeń. Oczywiste jest, że każdy dzień służby jest inny i nigdy nie można przewidzieć, co czeka za rogiem. Wykonywane zadania są różne. Klęski żywiołowe, próby samobójcze oraz pomoc bezradnym chorym osobom to tylko wierzchołek góry lodowej składającej się z przeprowadzanych interwencji.


Zagubiony mężczyzna 

31.05.2019 r. Godziny popołudniowe, patrol w składzie sierż. szt. Paweł Lipiarz, st. sierż. Paweł Zbroja, post. Kamil Łukaszka oraz post. Grzegorz Ptasznik zauważył na ul. Floriańskiej w Krakowie starszego, zagubionego mężczyznę. Intuicja nakazała policjantom zapytać, czy wszystko w porządku oraz, czy nie potrzebuje ich pomocy. Bezradny pan okazał się obywatelem USA cierpiącym na chorobę Alzheimera. Nie wiedział, gdzie się znajduje, nie posiadał żadnych dokumentów ani telefonu, tylko kartę hotelową. Policjanci zabrali mężczyznę do hotelu, w którym mógł być zameldowany. Na miejscu funkcjonariusze nawiązali kontakt z żoną mężczyzny, która szybko przybyła na miejsce, by zająć się chorym mężem.

Za pomoc obywatelowi USA, świetne podejście policjantów do starszego, schorowanego mężczyzny Konsul Stanów Zjednoczonych Ameryki przekazał podziękowania.

Próba samobójcza

9.05.2019 r. Policjanci krakowskiego OPP otrzymali zgłoszenie dotyczące mężczyzny, który chce podjąć próbę odebrania sobie życia. Natychmiast udali się w okolice ronda Mogilskiego, gdzie miał znajdować się zdesperowany mężczyzna. Sierż. szt. Mateusz Mazur i sierż. Paweł Mazurkiewicz podczas przejazdu na miejsce interwencji aleją Powstania Warszawskiego zauważyli osobę, która odpowiadała przekazanemu przez dyżurnego rysopisowi. Mężczyzna siedział za barierkami ochronnymi oddzielającymi torowisko tramwajowe od jezdni. Na widok policjantów poderwał się, by podjąć próbę samobójczą. Funkcjonariusze zdążyli na czas. Niedoszłym samobójcą okazał się 22-letni obywatel Białorusi, który natychmiast po incydencie został przekazany pod profesjonalną opiekę lekarską.

Działania przeciwpowodziowe

W szeroko przeprowadzonej akcji przeciwpowodziowej, mającej za zadanie ratowanie ludzkiego życia i mienia szczególnie wyróżnili się sierż. Szymon Matoga oraz sierż. Michał Kochanik. Policjanci poprzez wspieranie mieszkańców dotkniętych żywiołem obszarów przyczynili się do ocalenia dorobku życia wielu osób. Umacnianie wałów przeciwpowodziowych, monitorowanie poziomu wód oraz kierowanie ruchem to tylko mała część pracy, jaką włożyli podczas majowej powodzi.

Uroczystość w krakowskim Oddziale Prewencji Policji

10 czerwca br. na terenie jednostki OPP Odbyła się uroczystość, podczas której wyróżnieni zostali policjanci biorący udział w ostatnich wydarzeniach. Gratulacje oraz podziękowania dla zasłużonych przekazał Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Krakowie mł. insp. Jarosław Nowak oraz jego zastępca mł. insp. Zbigniew Woszczek. Policjanci biorący udział w interwencji wobec obywatela USA otrzymali pamiątkowe dyplomy z Konsulatu Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie.

Strona związkowa też miała swój wkład w dzisiejszą uroczystość. Dzięki ZT NSZZ Policjantów OPP i SPKP woj. Małopolskiego ufundowano małe upominki, by docenić poświęcenie oraz chęć niesienia pomocy przez najbardziej zaangażowanych funkcjonariuszy.