Dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie zakończyły się małopolskie eliminacje do XIX Kynologicznych Mistrzostw Policji przewodników psów do wyszukiwania zapachów  materiałów wybuchowych oraz przewodników psów do wyszukiwania zapachów narkotyków.

Zawody odbywały się w dniach 25-26 czerwca br. Udział w nich wzięło 21 najlepszych w województwie przewodników z psami (11 psów do wyszukiwania zapachów narkotyków i 10 do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych).

Przewodnicy wraz ze swoimi czteronożnymi podopiecznymi podzieleni zostali na konkurencje w dwóch kategoriach – pierwszego dnia psy służbowe szukały zapachu materiałów wybuchowych bądź narkotyków w wyznaczonych przez jury miejscach (środki komunikacji masowej, samochody osobowe, bagaże, pomieszczenia).

Drugiego dnia psy  konkurowały w tzw. posłuszeństwie ogólnym. Jury oceniało skuteczność wydawanych przez przewodników komend w trakcie marszu oraz biegu. Na koniec czworonogi sprawdziły się na torze przeszkód. Psy przeskakiwały przez drewnianą ściankę, pokonywały kładkę, tunel oraz wąskie schody wieży.

W kategorii przewodników psów wyszkolonych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych zwyciężyli:

I miejsce asp. szt. Juliusz Ozdoba z psem „KLIF” z Wydz. Konw. KWP w Krakowie

II miejsce asp. szt. Tomasz Kapcia z psem „GENA” z KMP w Krakowie

III miejsce mł. asp. Paweł Zwijacz z psem „LEMON” z KPP w Zakopanem

W kategorii przewodników psów wyszkolonych do wyszukiwania zapachów z narkotyków zwyciężyli:

I miejsce asp. szt. Mirosław Smoleń z psem „MIR” z KPP w Nowym Targu

II miejsce asp. szt. Bartłomiej Łękawa z psem „ETER” z KPP w Suchej Beskidzkiej

III miejsce mł. asp. Krystian Stoszko z psem „JAGNA” z KMP w Krakowie

Sportowej rywalizacji pogratulował przewodnikom Zastępca Komendanta Wojewódzkiego młodszy inspektor Piotr Morajko, który wręczył zwycięzcom puchary oraz nagrody pieniężne. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nagrody w postaci bonów najlepszym przewodnikom, wręczył w imieniu NSZZ Policjantów woj. małopolskiego Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego asp. szt. Andrzej Mruczek.

Garnizon małopolski na XIX Kynologicznych Mistrzostwach Policji, który odbędzie się w dniach 03-06 września 2019 r. w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, będzie reprezentowany przez asp. szt. Juliusza Ozdobę i asp. szt. Mirosława Smolenia.

Należy wspomnieć, że w roku ubiegłym nasza drużyna, w składzie asp. szt. Wiesław Zagórski z KMP w Krakowie i asp. szt. Bartłomiej Łękawa  z KPP w Suchej Beskidzkiej, zajęła drużynowo 2 miejsce w zawodach ogólnopolskich, a 2 lata temu przewodnik z psem do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych asp. szt. Juliusz Ozdoba w Wydz. Konwojowego KWP w Krakowie indywidualnie również uplasował się na drugiej pozycji.

W 2018 roku funkcjonariusze z psami do działań prewencyjnych brali udział w 5432 służbach patrolowych wraz z zabezpieczeniach imprez masowych. Dodatkowo nie bez znaczenia pozostaje wkład przewodników pracujących z psami specjalistycznymi do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych  i wyszukiwania zapachów narkotyków. Realizując zadania w 2018 r. przeprowadzili 1289 sprawdzeń i przeszukań współpracując z takimi  służbami jak SOP, ABW, CBŚ, Strażą Graniczną, Żandarmerią Wojskową czy też Urzędem Celnym,  w zwalczaniu przestępstw i terroryzmu.

 

źródło: malopolska.policja.gov.pl