„KANDYD”  – PREMIERA

(Opera Krakowska ul. Lubicz 48, Kraków, Duża Scena), 8, 14, 15, 16 czerwca 2019 r. (sobota, piątek, sobota, niedziela), godz. 18.30, bilet ulgowy w cenie dla wszystkich – 32 zł, członek NSZZ Policjantów – funkcjonariusz zatrudniony w KWP, KMP i OPP w Krakowie – 22.


„Kandydat” (1956-1988) obok „West Side Story” (1957) należy do najpopularniejszych utworów, napisanych dla teatru muzycznego przez Leonarda Bernsteina, postaci niezwykłej i wszechstronnej w świecie muzyki. Był twórcą symfonii, utworów religijnych, musicali, a nawet piosenek, a ponadto jednym z największych dyrygentów ostatniego stulecia i dyrektorem najbardziej renomowanych orkiestr symfonicznych. Operetka, jak nazwał „Kandyda” sam kompozytor, opiera się na sławnej powiastce filozoficznej Woltera (1759). Wersja premierowa Broadway’owska „Kandyda” nie zachwyciła publiczności ani pastiszowo-elektryczną formą muzyczną, ani skomplikowanym, erudycyjnym librettem. Toteż kolejne wystawienia utworu Bernsteina przynosiły nowe, poprawione lub przerobione wersje aż do momentu, gdy po 32 latach sam kompozytor dał się namówić do nowego opracowania dzieła dla Szkockiej Opery Glasgow, które do dziś uchodzi za ostateczne. W warstwie muzycznej Bernstein bawi się konwencjami europejskiej operetki, tworzy urodziwe melodie, przede wszystkim zachowuje wdzięk, dowcip, ironię, satyrę i sarkazm wyprowadzone z wolterowskiego arcydzieła. W warstwie treściowej jego „Kandyd” ocala uniwersalną myśl oświeceniowego, zawartą  w słowach „trzeba uprawiać nasz ogródek” godząc bohaterów, po wielu przygodach i doświadczeniach, z losem i życiem, które nie jest ani dobre, ani złe i za które każdy powinien wziąć odpowiedzialność.


Dofinansowanie dla członków NSZZ Policjantów KWP i KMP, funkcjonariuszy zatrudnionych w KWP i KMP Krakowie (10 zł do każdego biletu), pochodzi ze środków Zarządu Terenowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów przy KWP, KMP i OPP w Krakowie.

Osoby zainteresowane przedstawioną ofertą proszone są o kontakt telefoniczny pod nr tel.: sł. 54-816, kom. 696-433-894, (pok. 508 KWP) lub e-mail: zarzad-terenowy-nszzp-kwp@malopolska.policja.gov.pl.