W dniu 7 lutego 2019 roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krakowie wspólnie z przedstawicielem Zarządu Terenowego NSZZP KMP w Krakowie asp. Mariuszem Wilczkiem przeprowadzili projekt resocjalizacyjny dla więźniów Zakładu Karnego w Ruszczy.


Do kogo skierowany jest projekt?

Projekt ten jest przeznaczony dla skazanych, którzy popełnili przestępstwo z art. 177par 1 i 2 KK, art. 178 par 1 KK, 178a par 1 i 2 KK. Cykl spotkań realizowanych systematycznie we współpracy z psychologami tutejszej placówki ma na celu przeciwdziałanie pro kryminalnym postawom na drodze. Działania mają na celu wyeliminowanie brawurowej jazdy oraz przestępstwa prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Wielu karanych za to przestępstwo prowadzi pojazdy pomimo orzeczonych zakazów sądowych.


Cel prelekcji

Prelekcja miała uświadomić osadzonym, jak ważnym społecznie problemem jest „jazda na podwójnym gazie” i jakie są jej konsekwencje, tak aby w przyszłości nie zdecydowali się już nigdy w ten sposób kierować samochodem. Omówiono najczęstsze przyczyny wypadków drogowych oraz ich skutki i odpowiedzialność za popełniony czyn. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z możliwością skorzystania z e-usługi w ramach kampanii Sprawdź swoje punkty karne oraz programem „Kieruj się rozsądkiem”.