Szef cieszyńskiej policji kazał rozwiesić w komendzie i wszystkich komisariatach informację, że policjanci mogą dostać darmowy egzemplarz Nowego Testamentu.  Zapomniał, że policja jest apolityczna i neutralna światopoglądowo. Koran też będziemy rozdawali? – pyta Rafał Jankowski, szef policyjnych związków zawodowych.

W lipcu cieszyńscy policjanci tak jak wszyscy funkcjonariusze w kraju obchodzili swoje święto. W starostwie powiatowym odbyła się wtedy akademia z udziałem władz samorządowych, a także przedstawicieli zaprzyjaźnionych z komendą instytucji.

Zaraz potem w komendzie powiatowej w Cieszynie, a także w podległych jej komisariatach w Wiśle, Ustroniu, Skoczowie, Zebrzydowicach i Strumieniu, pojawiło się ogłoszenie o treści:

„Uprzejmie informuję, że w związku ze Świętem Policji Komendant Powiatowy Policji insp. Jacek Bąk otrzymał życzenia oraz podziękowania od przedstawicieli samorządów, służb mundurowych, instytucji, organizacji społecznych i innych. Pośród nich były również życzenia i podziękowania dla wszystkich policjantów naszego garnizonu skierowane przez Prezesa Oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Gedeonitów w Cieszynie Pana Mieczysława Plucińskiego. Zaoferował on rozprowadzenie darmowych egzemplarzy (w wersji kieszonkowej dla służb mundurowych) Nowego Testamentu. Każdy zainteresowany otrzymaniem bezpłatnego Nowego Testamentu może kontaktować się z ww., dzwoniąc lub pisząc na numer telefonu (…)”.

Pod tym pismem podpisał się komendant Bąk.

Komenda w Cieszynie: Ogłoszenie komendanta miało walor wyłącznie informacyjny

Międzynarodowe Stowarzyszenie Gedeonitów to organizacja chrześcijańska związana z ruchem protestanckim, która została założona w 1899 r. w Stanach Zjednoczonych przez dwóch komiwojażerów. Jej celem statutowym jest popularyzacja Pisma Świętego. Gedeonici rozdają Biblię w hotelach, szkołach, zakładach karnych, szpitalach i innych instytucjach. Dlaczego w Cieszynie oferują ją mundurowym?

– Bo to także nasza grupa docelowa. Czym się różni komenda od szpitala? Rozdajemy Nowy Testament strażakom, mamy specjalną wersję dla klas wojskowych. Nikogo do niczego nie namawiamy. Nie robiłbym z tego sensacji, pismo komendanta to nie rozkaz, tylko propozycja. Decyzja o tym, czy przyjąć Nowy Testament i co z nim potem zrobić, należy już do samych policjantów – powiedział nam Witold Chrapek, krajowy koordynator Międzynarodowego Stowarzyszenia Gedeonitów.

Komisarz Rafał Domagała z biura prasowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie podkreśla, że ogłoszenie komendanta miało wyłącznie walor informacyjny.

– Nikogo do niczego nie namawiamy. Kto będzie chciał z tego skorzystać, to to zrobi, kto nie, to już nie nasza sprawa – powiedział nam komisarz Domagała.

– A jeśli inne grupy wyznaniowe czy nawet sekty będą chciały dystrybuować wśród policjantów swoje publikacje religijne, także wyjdziecie im naprzeciw? – zapytaliśmy.

– Trudno mi komentować coś, co się jeszcze nie wydarzyło – stwierdził Domagała.

Policjanci anonimowo: Komendant zamienił się w religijnego akwizytora

Policjanci uważają jednak, że ogłoszenie komendanta było co najmniej niestosowne i naruszyło zasady światopoglądowej neutralności policji.

– Komendant zamienił się w religijnego akwizytora – mówili nam mundurowi. Prosili jednak o zachowanie anonimowości, boją się bowiem postępowań dyscyplinarnych.

Także Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów, uważa, że ogłoszenia o darmowych egzemplarzach Nowego Testamentu nie powinny się pojawić w policyjnych budynkach. – Jesteśmy apolityczni, neutralni światopoglądowo, a w naszych obiektach nie ma miejsca na symbole religijne. Służymy wszystkim Polakom, także tym niewierzącym, a komendy i komisariaty to miejsca pracy funkcjonariuszy. Komendant powinien bardziej się troszczyć o ich bezpieczeństwo i komfort pracy, a nie sferę duchową – powiedział nam Jankowski.

autor: Marcin Pietraszewski, GW

źródło: http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,23788460,komendant-oglosil-ze-kazdy-policjant-moze-dostac-nowy-testament.html