Według informacji, jakie zamieściła Gazeta Prawna w artykule zatytułowanym: „Drugie podejście do reformy krokodyli” Inspekcja Transportu Drogowego nie zostanie przekształcona w służbę mundurową. Informacje te potwierdziło kilka niezależnych źródeł. 

Według podanych informacji fotoradary mają trafić pod nadzór policji, inspektorzy ITD będą pracować także w godzinach nocnych, ale nie zostaną przekształceni w służbę mundurową. Związane jest to z potrzebą odciążenia funkcjonariuszy ITD, którzy w listopadzie przejmą obsługę systemu e-myto.

Sprawę komplikuje fakt, że system fotoradarów ITD jest obecnie w trakcie rozbudowy. Zajmuje się tym, w ramach tej formacji,  Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD).  Przygotowano już nawet projekt unijny wart 162 mln zł, z czego 85 proc. inwestycji miałaby finansować Bruksela. Obecnie analizuje go Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w okolicach czerwca lub lipca uda się zakontraktować eurofundusze i rozpocząć rozbudowę systemu. W wypadku realizacji zapowiadanych zmian pracę nad tym projektem musiałaby przejąć policja.

W planowanych zmianach związkowcom z ITD nie podoba się pomysł zmiany systemu pracy na trzyzmianowy. Wiąże się to z dodatkowymi obciążeniami, ale nie idzie  w parze z nadaniem przywilejów, jakie posiadają inne służby mundurowe. Według oficjalnych informacji do końca kwietnia inspektorom zostaną wysłane wytyczne regulujące zasady ich pracy w godzinach nocnych oraz że wskutek planowanej na styczeń 2019 r. reformy dojdzie do uproszczenia dość skomplikowanej struktury ITD.

źródło: https://edgp.gazetaprawna.pl/grzbiet/5608/dziennik-gazeta-prawna.html#page/6