W dniach 8 i 9 marca w Katowicach odbył się XI Memoriał im. Tadeusza Bartosika w piłce siatkowej. Po raz pierwszy wystąpili w nim policjanci z Krakowa.

Memoriał im. Tadeusza Bartosika to coroczny turniej piłki siatkowej, w którym udział biorą szeroko pojęte „służby” państwowe. Głównym organizatorem i gospodarzem turnieju jest Oddział Prewencji Policji w Katowicach i to właśnie na terenie tej jednostki odbywają się sportowe zmagania. Współorganizatorami turnieju są: Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego oraz Zarząd Terenowy Związków Zawodowych Policjantów. W bieżącym roku, w XI Memoriale na zaproszenie nadinsp. Krzysztofa Justyńskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, po uzyskaniu zgody Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie nadinsp. Krzysztofa Pobuty, drużyna Oddziału Prewencji Policji w Krakowie po raz pierwszy wzięła udział w Memoriale reprezentując garnizon małopolski.

Turniej imienia podkom. Tadeusz Bartosika

Podkom. Tadeusz Bartosik był policjantem katowickiego Oddziału Prewencji Policji, który zginął na służbie, ratując ofiary katastrofy budowlanej, jaka miała miejsce na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 roku. Memoriał poświęcony jego pamięci odbył się już po raz jedenasty. Coroczne zmagania sportowe mają miejsce na terenie hali nazwanej jego imieniem. Przed halą natomiast znajduje się pamiątkowa tablica, przy której w trakcie inauguracji turnieju policjanci wystawiają wartę honorową.

Przebieg turnieju

W inauguracji turnieju udział wzięli m.in: Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn, Zastępca Dowódcy Oddziału Prewencji Policjiw Krakowie mł. insp. Zbigniew Woszczek, Zastępca Dowódcy Oddziału Prewencji w Kielcach mł. insp. Adam Jopek oraz Dowódca Oddziału Prewencji w Katowicach insp. Rafał Stanek, a także inni zaproszeni goście, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oraz Sądu Okręgowego w Katowicach, jak również emeryci policyjni. Tradycyjnie otwarcie uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej KWP w Katowicach.

W zawodach udział wzięło siedem drużyn: Policja Katowice (Oddział Prewencji Policji w Katowicach wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach), Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Polski Czerwony Krzyż w Katowicach, Sąd Okręgowy w Katowicach, Oddział Prewencji Policji w Kielcach oraz Oddział Prewencji Policji w Krakowie.
Po pierwszym dniu eliminacji grupowych funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Krakowie uzyskali awans do grupy finałowej czterech drużyn. W drugim dniu krakowscy zawodnicy zmierzyli się z faworytami turnieju, czyli Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. W tym meczu wyraźnie lepiej zagrała drużyna strażaków. Przełożyło się to na wynik spotkania. W meczu o miejsce trzecie nasi zawodnicy zmierzyli się z zawodnikami Sądu Okręgowego w Katowicach. Po bardzo wyrównanej i zażartej walce krakowiacy ulegli przeciwnikowi, zajmując ostatecznie czwarte miejsce.

W finale turnieju zmierzyła się drużyna Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oraz Policji Katowice. Tutaj swoją wyższość, nie po raz pierwszy w historii memoriału, pokazali strażacy.

Po zakończonym turnieju wyróżnienia i puchary dla zawodników wręczali Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Piotr Kucia oraz Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Katowicach insp. Rafał Stanek. Wręczono również wyróżnienia indywidualne. Najlepszym rozgrywającym turnieju okazał się Mariusz Jezerski (Sąd Okręgowy w Katowicach). Nagrodę dla najlepszego atakującego otrzymał Bartłomiej Lasek (Policja Katowice), a za najlepszego zawodnika turnieju uznano Damiana Zborowskiego (Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach).