„Artemida Cross” to nazwa charytatywnego biegu zorganizowanego 24 września br. w położonej niedaleko Krzeszowic miejscowości Nowa Góra. Bieg ten oprócz propagowania zdrowego stylu życia miał przede wszystkim na celu zbiórkę pieniędzy na leczenie byłego policjanta Tomka Warzechy. W imprezie brał udział m.in. Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Krakowie mł. insp. Jarosław Nowak oraz Przewodniczący NSZZ Policjantów OPP i SPAP w Krakowie asp. szt. Artur Kochan.

Nazwanie turnieju imieniem Artemidy nie mogło być bardziej trafne. Była to bowiem grecka bogini polowań, lasów, gór i zwierząt. Jej ulubionym zajęciem było przemierzanie lasów i dzikich ostępów. Tak więc uczestnicy turnieju mieli do pokonania crossową trasę wiodącą przez polne i leśne drogi. Trasa zaczynała się i kończyła na terenie Rancza Artemidy znajdującego się w miejscowości Nowa Góra. Na terenie rancza zorganizowano także piknik, na którym posilali się nie tylko zawodnicy, ale także ich rodziny oraz okoliczni mieszkańcy, którzy tłumnie przybyli na imprezę.

Zawody odbywały się w trzech kategoriach: ćwierćmaraton – 10 km, bieg na 5 km oraz ćwierćmaraton dla Policjantów – „Bieg o Puchar Dowódcy OPP w Krakowie”. Swoją kategorię mieli także miłośnicy nordic walking oraz dzieci. Łącznie w turnieju wzięło udział ponad 100 osób.

Turniej cywilów na 10 km wygrała Dorota Kuchta, natomiast na 5 km najlepszy był Rafał Kasprzyk. Wśród policjantów najlepszy okazał się być mł. asp. Tomasz Równiak (SPAP), kolejne miejsca zajęli podkom. Wojciech Cyran (OPP) oraz asp. Paweł Luszcz. Zwycięzcom pamiątkowe puchary wręczał Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Krakowie mł. insp. Jarosław Nowak.

Gratulacje zawodnikom składał Przewodniczący NSZZ Policjantów OPP i SPAP w Krakowie asp. szt. Artur Kochan. Przekazał on także, w imieniu wszystkich funkcjonariuszy i pracowników cywilnych OPP w Krakowie, uzyskane ze zbiórki pieniądze na leczenie Tomka.

W trakcie turnieju nieoceniony okazał się Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Zielonkach kom. Michał Godyń, który był nie tylko współorganizatorem całego przedsięwzięcia, ale sprawdził się w roli prowadzącego. Swoją pomocą służył także sam Tomek Warzecha, który mimo choroby był radosny i pełny energii.

Bieg to nie wszystko

W trakcie trwania imprezy na uczestników pikniku czekały liczne atrakcje. Część z nich zagwarantowali sami policjanci. Funkcjonariusze zorganizowali pokaz sprzętu służbowego będącego na wyposażeniu Oddziału Prewencji Policji, można było także zobaczyć psa służbowego, przejść tor przeszkód w okularach symulujących stan upojenia alkoholowego lub narkotykowego, a na najmłodszych czekały drobne upominki.

Parę słów o Tomku

Tomek Warzecha był wzorowym policjantem Oddziału Prewencji, który z pasją i poświęceniem oddawał swój czas służbie. Jego karierę przerwała jednak choroba. W trakcie rutynowej operacji zdiagnozowano u niego złośliwego raka żołądka. Mimo podjętej walki, po wielu bolesnych i kosztownych operacjach nowotwór znów zaatakował. W tej chwili Tomasz potrzebuje regularnego aplikowania bardzo drogiego leku. Daje mu on nadzieję na pokonanie choroby i pozwala cieszyć się każdym kolejnym dniem spędzonym wraz z żoną i  córką.

Lek ten nie jest w żaden sposób refundowany, dlatego Tomasz część pieniędzy na jego finansowanie otrzymuje m.in. z fundacji „Kawałek Nieba”. Uzyskana w ten sposób kwota niestety nie jest wystarczająca, dlatego do walki z nowotworem przyłączyliśmy się także my. Od kilku lat policjanci Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, Komendy Powiatowej w Krzeszowicach i innych jednostek terytorialnych prowadzą zbiórki pieniężne, organizują i biorą udział w imprezach sportowych, których zysk przeznaczony jest na leczenie Tomka.

Jeśli nie było Cię na turnieju a chcesz pomóc?

Jeżeli także chcesz pomóc Tomkowi zajrzyj na stronę fundacji „Kawałek Nieba”, profil: „ŚWIATEŁKO W TUNELU… MÓJ TATUŚ I RAK…”,  a także na stronę serwisu „siepomaga”, profil: „Rak chce rozdzielić mnie z córką”