Choć nie tak dawno na małopolskich drogach rozstrzygały się losy zawodników Tour de Pologne, to w ubiegłą sobotę  plejada znakomitych kolarzy ponownie zawitała do Małopolski. Okazją ku temu był 19. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Memoriał Henryka Łasaka”, który odbył się 12 sierpnia. To najwyżej notowany klasyczny (jednodniowy) wyścig kolarski w Polsce.

Ponad setka kolarzy rywalizowała na trasie liczącej 165,5 km. Na „rozgrzewkę” cykliści pokonali kilka małych pętli wytyczonych na ulicach Suchej Beskidzkiej.  Kolejne, już tzw. duże pętle, prowadziły przez: Zembrzyce, Tarnawę Dolną, Śleszowice, Tarnawę Górną, Krzeszów, Kuków, Stryszawę i ponownie Suchą Beskidzką, w której znajdowała się meta. Wyścig kolarski zakończył się w rejonie miejskiego rynku, na ul. Piłsudskiego. Tam też finiszował cały peleton. Najwięcej sił zachował Alan Banaszek, którego grupa CCC Sprandi Polkowice musiała dogonić „ucieczkę”, a ta pewnym momencie miała już blisko pięć minut przewagi. Po nim linię mety minęli kolejno Sylwester Janiszewski (Wibatech 7R) oraz Artur Detko (Domin Sport).

Memoriał Henryka Łasaka, jak wiele innych wyścigów kolarskich, nie mógł odbyć bez wsparcia policjantów. Ci, jak zawsze na tego typu imprezach, dbali o  bezpieczeństwo kolarzy, kibiców, a także  osób postronnych.  W zabezpieczeniu brali udział funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej przy wsparciu kolegów z Wydziału Ruchu Drogowego w Krakowie.