Tegoroczne obchody Święta Policji Garnizonu Małopolskiego odbyły się 18 lipca w Oświęcimiu. W tym dniu plac przed Oświęcimskim Centrum Kultury stał się najważniejszym miejscem w województwie Małopolskim. Uroczystość odbyła się w obecności Zastępcy Komendanta Głównego nadinsp. Heleny Michalak.

Tegoroczne obchody Święta Policji odbyły się pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka. Uroczystości odbywające się w Oświęcimiu poprzedziła inauguracyjna msza święta w Katedrze Wawelskiej, która odbyła się w niedzielę 16 lipca br. o godz.10.00. Poprowadził ją Krajowy Duszpasterz Policji, Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Obchody odbywające się  przed Oświęcimskim Centrum Kultury rozpoczęły się  18 lipca br. o godz. 12.00. Zainaugurował je apel z okazji 98. rocznicy powstania Policji. Uroczystość odbyła się w obecności Zastępcy Komendanta Głównego nadinsp. Heleny Michalak oraz p.o. Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Roberta Strzeleckiego. Swoją obecność zaznaczyli także m.in. Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik oraz Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska. Obecni byli także członkowie Zarządu Wojewódzkiego  NSZZ Policjantów, których reprezentował Przewodniczący NSZZ Policjantów woj. małopolskiego kom. Grzegorz Gubała. Brał on udział także w inauguracyjnej mszy świętej.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było wręczenie odznaczeń, medali i awansów na wyższe stopnie zasłużonym policjantom oraz nagrodzenie laureatów plebiscytu  „Policjant Roku Małopolski 2017”. Konkurs ten zorganizowała  „Gazeta Krakowska” wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie. Wśród nagrodzonych znalazło się pięciu małopolskich policjantów.

W trakcie trwania uroczystości nie zabrakło atrakcji dla mieszkańców Oświęcimia. Dla nich przygotowano namioty z wyeksponowanym sprzętem policyjnym oraz materiałami edukacyjnymi. Na zakończenie odbyła się defilada policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie oraz występ orkiestry reprezentacyjnej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Źródło: www.malopolska.policja.gov.pl/pl

Zdjęcia: Michał Kondzior, KWP Kraków