Do końca marca miał powstać projekt nowego programu modernizacji, w podobnym terminie do konsultacji miał trafić projekt wprowadzający Kartę Rodziny Mundurowej, ale w obydwu przypadkach terminy nie zostały dotrzymane. Związkowcy ostro to skrytykowali a wiceszefowie resortu wyjaśniali, że opóźnienia są dlatego, że na realizację swoich zobowiązań Minister Siemoniak chce załatwić jak najwięcej pieniędzy.
Wczoraj (8 maja 2025 r.) w godzinach popołudniowych, przedstawiciele reprezentatywnych Związków Zawodowych spotkali się z wiceministrami Czesławem Mroczkiem i Wiesławem Szczepańskim oraz kierownictwem departamentów Budżetu i Porządku Publicznego. NSZZ Policjantów reprezentowali Rafał Jankowski i Sławomir Koniuszy. Powodem spotkania było przekroczenie terminów, na które Minister Siemoniak i Związkowcy umówili się w Porozumieniu z dnia 6 marca 2025 r. Problem dotyczy projektu ustaw wprowadzających nowy Program Modernizacji oraz Kartę Rodziny Mundurowej.
W pierwszym przypadku chodzi o zapewnienie na modernizację jak największej liczby środków, ponieważ skala potrzeb jest ogromna (27 mld zł), i dla samej tylko Policji oszacowano ją na poziomie 19 mld. Wyjaśniając przyczyny opóźnień wiceministrowie poinformowali, że równolegle z naszym spotkaniem, Minister Siemoniak rozmawiał z Premierem Donaldem Tuskiem o tym, żeby na inwestycje i sprzęt było dużo więcej pieniędzy niż w poprzednim Programie Modernizacji. W przypadku Karty Rodziny Mundurowych ujawniły się problemy natury konstytucyjnej. W konsultacjach wewnątrzresortowych pojawiły się obiekcje odnośnie nierównego dostępu do opieki zdrowotnej. Jak wiemy, jednym z najważniejszych elementów pakietu KRM jest bowiem odrębna procedura dostępu do opieki medycznej dla funkcjonariuszy i żołnierzy oraz członków ich rodzin, i to właśnie z nią prawnicy mają największy problem.
W ocenie wiceministrów, do pewnych opóźnień może też dojść w przypadku Świadczenia Mieszkaniowego, chociaż sam termin jego wejścia w życie (od dnia 1 lipca 2025 r.) zostanie bezwzględnie dotrzymany. Jedną z przyczyn jest konieczność dokonania korekty „mnożników terytorialnych”, po lawinie uwag, jakie Związki Zawodowe przekazały Ministerstwu. Wicedyrektor Departamentu Porządku Publicznego poinformowała, że do końca maja powinniśmy otrzymać nową tabelę mnożników.
Sporą część dyskusji poświęcono też kwestii uposażeń, zarówno ich wzrostu w warunkach objęcia Polski unijną procedurą nadmiernego deficytu budżetowego, jak i tych aspektów, które zapisano w Porozumienie, czyli poprawy ich motywacyjnego charakteru. Wobec obaw o „zamrożenie” uposażeń na czas trwania unijnych obostrzeń, wiceministrowie zapewnili, że sfera odpowiedzialna za bezpieczeństwo będzie wyłączona z tych rygorów. Zaś na temat wprowadzenia rozwiązań systemowych w strukturze uposażeń i źródeł ich finansowania, rozmowy rozpoczną się już w czerwcu. Minister Mroczek zapewnił, że pierwsze posiedzenie Zespołu zaplanował na czerwiec.
Biuro Prasowe ZG NSZZ Policjantów