13 września 2024 r. w siedzibie MSWiA w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu Głównego NSZZ Policjantów z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomaszem Siemoniakiem, Ministrem Czesławem Mroczkiem, Sekretarzem Stanu w MSWiA oraz Dyrektor Biura Ministra Urszulą Mścichowską. NSZZ Policjantów reprezentowali: Przewodniczący Zarządu Głównego kom. Rafał Jankowski oraz Wiceprzewodniczący ZG – mł.insp. Andrzej Szary i mł.insp. Sławomir Koniuszy.
Przedmiotem spotkania było omówienie postulatów zgłoszonych do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 9 września 2024 roku w reakcji na wysokość zapowiadanych przez Radę Ministrów podwyżek dla państwowej sfery budżetowej w roku 2025.
NSZZ Policjantów postuluje, aby przyszłoroczna podwyżka dla policjantów wyniosła co najmniej 15%, chce również wprowadzenia systemowego wzrostu dodatków służbowych i funkcyjnych (tzw. progresji), waloryzacji świadczeń socjalnych na wzór przewidzianych dla żołnierzy zawodowych, zmiany dotychczasowego modelu finansowania Policji na wzór wojskowy oraz odrębnych procedur medycznych dla policjantów, którzy w związku ze służbą ulegną wypadkowi lub zachorują. W swoim wystąpieniu, NSZZ Policjantów zaapelował również o powołanie na szczeblu ministerialnym wspólnego zespołu, który zajmie się wdrażaniem pozostałych rozwiązań z tzw. „Pakietu dla Policji 2023”, przekazanego ówczesnemu Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji jeszcze w czerwcu 2023 roku.
Dyskutując o problemach kadrowych i finansowych, z którymi zmaga się dziś Policja, a także o napiętej atmosferze w strukturach formacji wywołanej szerokim zakresem obowiązków spoczywających na policjantach, będących wynikiem współczesnych wyzwań w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego obie strony doszły do wniosku, że przyczyna kryzysu wynika zarówno z wieloletnich zaniedbań, ale pośrednio również z relatywnie dobrej sytuacji na rynku pracy.
Minister Tomasz Siemoniak w dyskusji wskazał, że problem jest poważny a jego rozwiązanie wymaga zarówno czasu, jak i zaangażowania znaczących nakładów finansowych. Co do szansy na powiązanie nakładów na Policję ze wskaźnikiem wielokrotności produktu krajowego brutto, Minister Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę na kilka czynników, w tym na czynnik polityczny, zależny od opinii wszystkich ugrupowań tworzących koalicję rządową, co powoduje, że nie będzie to łatwy i szybki proces.
Przedstawiciele kierownictwa MSWiA podkreślili, że od momentu objęcia władzy w grudniu 2023 roku podjęto wielokierunkowe i kompleksowe działania zmierzające do odbudowy potencjału Policji oraz wizerunku funkcjonariuszy. Wdrożone już działania objęły, m.in.:
- 20-to procentową podwyżkę kwoty bazowej dla funkcjonariuszy Policji od 1 stycznia 2024 roku;
- podwyższenie uposażenia funkcjonariuszy na stanowisku kursanta do kwoty 6005 zł od 1 maja 2024 roku, analogicznie do wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego;
- uelastycznienie i wdrożenie zmian w systemie szkolenia zawodowego policjantów, dzięki czemu udało się już częściowo zredukować powstały w latach ubiegłych tzw. „nawis szkoleniowy”, uniemożliwiający awans w stopniu i grupie zaszeregowania.
Na finalnym etapie znajdują się zmiany legislacyjne dzięki którym:
- możliwe będzie zracjonalizowanie postępowania kwalifikacyjnego wobec byłych funkcjonariuszy, którzy chcą ponownie wstąpić do służby w Policji, uwzględniając takie kryteria jak, m.in. zróżnicowane doświadczenie, nabyte kwalifikacje zawodowe, a także czas pozostawania poza służbą;
- zmianie i uatrakcyjnieniu ulegnie procedura doboru do służby w Policji, m. in. poprzez uruchomienie tzw. „klas mundurowych” i stworzenie dla ich absolwentów dogodniejszych warunków do wstąpienia do formacji, a także dostosowanie procesu doboru kandydatów do Policji do wyzwań rynku pracy;
- kolejnym ze sposobów profesjonalizacji służby w Policji będzie przyjmowanie kandydatów do służby kontraktowej, przede wszystkim w wyodrębnionych oddziałach prewencji Policji.
Przedstawiciele MSWiA przedstawili dane dotyczące nakładów na funkcjonowanie Policji, wskazując że budżet zaplanowany na rok 2025 roku w stosunku do budżetu w roku 2023 zwiększył się o 6 mld zł, czyli 41 %.
Przedstawiono również dane kadrowe wskazujące na rosnącą liczbę chętnych do Policji i większą liczbę przyjęć. W tym roku przyjęto już 3790 nowych policjantów, a zakłada się, że do końca roku jest szansa na przyjęcie ponad 5 tysięcy osób. Mając jednocześnie na względzie niewystarczającą liczbę ośrodków szkolenia policjantów, w najbliższym czasie zostaną uruchomione dwa nowe ośrodki i będą tworzone też kolejne.
Kierownictwo MSWiA podkreśliło, że mając świadomość trudności jakie dotykają formację, planowane są dalsze zmiany, m.in. w zakresie:
- usprawnienia systemu awansowego policjantów na wyższe stopnie służbowe (prowadzone są prace nad nowelizacją prawa w tym zakresie);
- dalszej poprawy sytuacji materialnej funkcjonariuszy Policji, stąd prowadzone są prace zmierzające do opracowania nowego systemu uposażeń oraz opracowania zmiany systemu świadczeń mieszkaniowych w taki sposób, by się mogły zbliżyć do wojskowych.
Ponadto rozważane są dalsze zmiany, m.in. dotyczące policyjnej służby zdrowia i rozszerzenia opieki zdrowotnej przysługującej funkcjonariuszom.
Minister T. Siemoniak podkreślił, że równolegle kierownictwo resortu skupia się na koniecznych inwestycjach w infrastrukturę policyjną, zakup sprzętu i radiowozów, tak aby funkcjonariusze mieli godne warunki służby i dysponowali niezbędnym wyposażeniem i sprzętem.
W efekcie dyskusji na temat szeregu rozwiązań, które w ocenie obydwu stron zagwarantują poprawę sytuacji policjantów, Minister Tomasz Siemoniak wyraził zgodę na bezpośredni udział przedstawicieli NSZZ Policjantów w projektowaniu konkretnych uregulowań. Związkowcy, w trybie pilnym włączeni zostaną do zespołów ministerialnych zajmujących się czterema obszarami:
- systemem uposażeń,
- świadczeniami mieszkaniowymi,
- resortową służbą zdrowia
- wieloletnim programem modernizacji.
W sprawie wzrostu przyszłorocznych uposażeń, Minister Tomasz Siemoniak odwołał się do znaczącej roli przedstawicieli NSZZ Policjantów w ramach Rady Dialogu Społecznego, gdzie ta kwestia będzie ostatecznie uzgadniana.
Jest to wspólny komunikat po spotkaniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z przedstawicielami NSZZ Policjantów.
MSWiA/ NSZZP