Czy wiesz, że brak okresowych przeglądów to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania pożarów w budynkach mieszkalnych?

Właśnie rozpoczęła się jesień, a wraz z nią okres grzewczy, czyli czas zwiększonej liczby pożarów i zaczadzeń w domach i mieszkaniach. W 2021 zaobserwowano aż 57% wzrost w szkodach pożarowych w okresie grzewczym względem okresu letniego.

Kontrola stanu technicznego instalacji elektrycznych lub czyszczenie przewodów kominowych to tylko niektóre z obowiązków właściciela lub zarządcy budynku mieszkalnego. Zostały one określone przede wszystkim w art. 62 ustawy Prawo budowlane, jednak z doświadczenia wiemy, że wiedza na ten temat nie jest powszechna.

Wiele osób nie jest świadomych, że kontrolę przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych) należy wykonać przynajmniej raz w roku. Istotne jest także regularne czyszczenie komina i wentylacji.

Brak regularnej kontroli może być jedną z przyczyn odmowy wypłaty odszkodowania.

Instalacje gazowe, a przede wszystkim kuchenki gazowe, nadal cieszą się popularnością w polskich domach. Uszkodzona instalacja gazowa może stanowić śmiertelne zagrożenie dla domowników. Dlatego tak ważne jest, aby przeprowadzać kontrolę przynajmniej raz w roku.

Nasze domy wyposażone są w instalację elektryczną. Jak każdy element wyposażenia nieruchomości, instalacja także z biegiem czasu niszczeje. Jej awaria lub niesprawność w łatwy sposób może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, takiej jak pożar. Należy więc pamiętać o regularnej kontroli stanu instalacji przynajmniej raz na 5 lat.

Jednak bezpieczeństwo domu to więcej niż regularny przegląd. To także ubezpieczenie zapewniające wsparcie w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń. 

Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy przygotują najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia domu lub mieszkania.

Związkowy Punkt Informacyjny

Ubezpieczenia

Mogilska 109 Kraków

Tel. 694 969 044 lub 660 462 284

E-mail: biuro@instytutfinansow.com.pl

Zapraszamy