6 października 2022 r. na terenie Komendy Powiatowej Policji w Brzesku miała miejsce cykliczna akcja oddawania krwi zorganizowana przez działający przy tejże jednostce Klub Honorowych Dawców Krwi oraz Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów. Przedsięwzięcie odbywało się w ramach akcji „103 litry krwi na 103 rocznicę powstania Policji”.

Mimo postępu medycyny wciąż nie odkryto produktu, który mógłby z powodzeniem zastąpić krew człowieka. Gdy w wyniku wypadku czy operacji tracimy krew, jedynym rozwiązaniem na jej uzupełnienie jest przetoczenie jej od dawcy (transfuzja krwi). Podczas tego zabiegu niezwykle ważne jest, aby grupa krwi dawcy i biorcy była zgodna. Warto pamiętać, że osoba z  grupą krwi  „0” jest uniwersalnym dawcą, z kolei osoba o grupie krwi „AB” jest uniwersalnym jej biorcą. Jeśli decydujemy się na oddanie krwi, dajemy innej osobie szansę na powrót do zdrowia lub nawet ratujemy jej życie!

Podczas przeprowadzonej akcji, jak zawsze w pełni profesjonalna i świetnie zorganizowana ekipa mobilnego punktu poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie zarejestrowała 35 osób, które odpowiedziały na apel, by podzielić się tym bezcennym „darem życia”. Wśród donatorów znaleźli się nie tylko policjanci i pracownicy Policji, ale również strażacy, pracownicy Prokuratury Rejonowej w Brzesku oraz – co szczególnie cieszy – mieszkańcy Brzeska i okolicznych miejscowości, których liczba z akcji na akcję stale rośnie. Ostatecznie 27 osobom udało się oddać 12 350 ml, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Dzięki partnerom akcji BRUNO Sp. j., P.P.H.U NITUS Piotr Nowak – producentom i dystrybutorom na rynek polski i zagraniczny szerokiego asortymentu wysokiej jakości stolarkialuminiowej i PVC w postaci okien, drzwi, rolet, segmentowych bram garażowych, przemysłowych i
nowoczesnych komórek lokatorskich – oraz właścicielom Gospodarstwa Rolnego KOWAL donatorzy mogli skorzystać ze zdrowych przekąsek i posiłku regeneracyjnego oraz w ramach podziękowania otrzymać okolicznościowe gadżety i upominki.
Już teraz serdecznie zapraszamy na kolejne akcje organizowane w 2023 r.

„Pamiętaj – oddając krew, ratujesz życie”