19 lipca, odbyły się powiatowe obchody Święta Policji w Wieliczce. Awanse na wyższe stopnie policyjne funkcjonariusze KPP w Wieliczce odebrali na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Jak zwykle była to okazja, by uhonorować osoby szczególnie zasłużone dla Policji oraz nagrodzić funkcjonariuszy za dotychczasową pracę.

Podziękowania za codzienną służbę i życzenia satysfakcji z pracy to słowa, które były najczęściej kierowane pod adresem policjantów uczestniczących w powiatowych obchodach Święta Policji. Tegoroczna uroczystość, która odbyła się na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach zgromadziła funkcjonariuszy z powiatu wielickiego, parlamentarzystów, szefów jednostek Policji z sąsiednich powiatów, a także przedstawicieli samorządów powiatowego i gminnych oraz instytucji współpracujących na co dzień z Komendą Powiatową Policji w Wieliczce. Uroczystość rozpoczęła się meldunkiem komisarza Macieja Onyszki – Komendanta Komisariatu Policji w Niepołomicach o gotowości do uroczystej zbiórki Komendantowi Powiatowej Policji w Wieliczce podinsp. Mirosławowi Strachowi. Następnie wprowadzono poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, a później zabrzmiał hymn narodowy.
Komendant Powiatowy Policji w Wieliczce powitał zebranych gości, wśród których obecni byli m.in. Urszula Rusecka Posłanka na Sejm RP, Henryk Gawor Wicestarosta Wielicki, Michał Hebda Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice, który był gospodarzem tej uroczystości, Tomasz Tomala Przewodniczący Rady Powiatu, Krzysztof Kühl  dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Zbigniew Wojas Wójt  Gminy Gdów, Zbigniew Strączek Wójt Gminy Kłaj, Damian Konieczny Prezes zarządu Kopalnia Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna sp. z.o.o., Jan Ziobro Członek Zarządu ds. Usług Kopalnia Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna sp. z.o.o., Tomasz Broniowski Dyrektor Biura Spółki Kopalnia Soli „Wieliczka” S.A., ppłk. mgr inż. Piotr Waręcki Wojskowy Komendant Uzupełnień w Krakowie,  mł. bryg. mgr inż. Leszek Kasiński Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce, podinsp. Grzegorz Gubała Przewodniczący NSZZ Policjantów woj. małopolskiego, mł. insp. Bogusław Chmielarz Komendant Powiatowy Policji w Brzesku,  asp. sztabowy Mariusz Mardosz Komendant Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu, pułkownik w stanie spoczynku Edmund Tyszka, Jan Godłowski Dyrektor Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, ks. Jan Leśniak – kapelan Policji powiatu wielickiego.

Komendant Powiatowy Policji w Wieliczce w swoim przemówieniu nawiązał do 102 rocznicy powołania Policji Państwowej. Szef wielickich funkcjonariuszy pogratulował awansów a także podziękował wszystkim funkcjonariuszom oraz pracownikom cywilnym za ich ciężką pracę, zwłaszcza w ostatnim roku, kiedy przyszło zmagać się z pandemią Covid-19. Swoje podziękowania skierował również do rodzin funkcjonariuszy, gdyż bez wsparcia z ich strony nie byłaby ona możliwa.  Zwracając się do  parlamentarzystów, samorządowców a także organizacji współpracujących z wielicka Policją, podinsp. Mirosław  Strach podziękował za ich codzienne wsparcie, które przekłada się na poprawę warunków pracy wielickich policjantów, a to niewątpliwie wpływa na jakość bezpieczeństwa mieszkańców powiatu wielickiego. Następnie  głos zabrali zaproszeni na uroczystość goście: Urszula Rusecka Posłanka na Sejm RP, Henryk Gawor Wicestarosta Wielicki, Michał Hebda Zastępca burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice ,podinsp. Grzegorz Gubała Przewodniczący NSZZ Policjantów woj. małopolskiego, Krzysztof Kühl  dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, pułkownik w stanie spoczynku Edmund Tyszka, ks. Jan Leśniak – kapelan Policji powiatu wielickiego, którzy pogratulowali funkcjonariuszom awansów oraz podziękowali za codzienną służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu wielickiego.
Tradycyjnie już, podczas Święta Policji wręczono odznaczenia i awanse. Podczas tegorocznego Święta Policji, w Komendzie Powiatowej Policji w Wieliczce awans otrzymało 51 funkcjonariuszy.

źródło: KPP Wieliczka