W minioną sobotę Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, WZZ NSZZ Pracowników Policji oraz NSZZ Policjantów woj. małopolskiego w ramach obchodów Dnia Dziecka zorganizowali zabawę plenerową dla najmłodszych  pod nazwą „Akademia małego policjanta”.  Pociechy małopolskich policjantów i pracowników Policji miały okazję wziąć udział w niezliczonej ilości atrakcji, oraz obejrzeć  kilka pokazów przygotowanych dla nich przez organizatorów spotkania. Od godziny 10:00, cyklicznie co dwie godziny kolejna grupa milusińskich wraz z opiekunami odwiedzała Oddział Prewencji Policji w Krakowie.

Dzieci z rodzicami w asyście policjantów na motocyklach, witał  Inspektor Wawelek – maskotka małopolskiej Policji. Funkcjonariusze jadący na jednośladach włączali sygnały świetlne i dźwiękowe, rozpoczynając zabawę. Na naszych najmłodszych czekał szereg atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez policjantów: Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie, Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, Wydziału Prewencji KWP w Krakowie, Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Krakowie, oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie.

Dzieci z ogromnym zainteresowaniem i podziwem obserwowały: pokaz technik interwencyjnych oraz wyposażenia Policji, pokaz tresury psów służbowych, prezentowanie kunsztu jazdy radiowozem oraz motocyklem, pracę robota pirotechnicznego. Najmłodsi, ale także ich opiekunowie mogli z bliska przyjrzeć się  pracy technika kryminalistyki, który zabezpieczał ślady daktyloskopijne pozostawione przez dzieci.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Bibic, którzy demonstrowali rozprzestrzenianie się kontrolowanego pożaru. Każdy z uczestników miał możliwość poczuć w dłoniach wąż strażacki i skierować strumień wody do określonego celu. Dzieci z ochotą rozsiadały się w fotelach wozu bojowego OSP Bibice, pojazdu opancerzonego TUR, armatki wodnej Tajfun III i innych radiowozów policyjnych, ale największą radość miały z włączania sygnałów pojazdu uprzywilejowanego.

Do dyspozycji uczestników „Akademii małego policjanta” przygotowano stanowisko profilaktyczne – „Bezpieczne miasteczko” gdzie dzieci zapoznawały się z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze. Wzorowi słuchacze i praktycy „egzaminowani” przez policjantów  otrzymali broszurki, krzyżówki oraz kolorowanki, które będą mogli wykorzystać do nauki o bezpieczeństwie w formie zabawy.

W przerwie pomiędzy poszczególnymi pokazami tłumnie zbierano się przy uśmiechniętych paniach – animatorkach, które zajmowały uwagę najmłodszych, puszczając ogromne bańki mydlane oraz skręcały różnokolorowe balony.

W tym czasie na spragnionych rodziców czekała aromatyczna kawa, mocna herbata i gasząca pragnienie woda mineralna. Jeśli ktoś poczuł głód, mógł skorzystać z grilla, gdzie serwowano potrawy, które zaspokoiłyby najbardziej wymagające podniebienia.

Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy i nim się obejrzeliśmy, pożegnaliśmy ostatnich gości, którym z łezką w oku machaliśmy na do widzenia. WZZ NSZZ Pracowników Policji oraz ZW NSZZ Policjantów woj. małopolskiego przygotowali dla każdego dziecka drobne upominki, z którymi  dumnie maszerowały z rodzicami do zaparkowanych nieopodal pojazdów. Pomimo że pogoda była kapryśna, na przemian padał deszcz i świeciło słońce, to śmiało możemy stwierdzić, że plan został zrealizowany na 101%. Świadczą o tym roześmiane buzie i pełne radości dziecięce oczka. Nie wierzycie? Zobaczcie sami. Galeria zdjęć poniżej:

Przewodnicząca WZZ NSZZ Pracowników Policji w Krakowie Justyna Skiba oraz Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów woj. małopolskiego Grzegorz Gubała składają ogromne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację „Akademii małego policjanta”, a w szczególności: Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Krakowie, Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, pracownikom Policji, policjantkom, policjantom, strażakom OSP Bibice, Europejskiemu Instytutowi Jakości w osobie Prezesa Zarządu Tomasza Sabudy, Paniom animatorkom oraz obsłudze cateringu Kantyna M109.