W czwartek 11 lutego 2021′ w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W rozporządzeniu przewiduje się przedłużenie większości wprowadzonych wcześniej ograniczeń do 28 lutego 2021 r. Rozporządzenie ma wejść w życie w piątek, 12 lutego 2021 r., z wyjątkiem niektórych zapisów.
Instytucje kultury
Do 28 lutego instytucje kultury, takie jak kina, teatry, opery, filharmonie oraz domy i ośrodki kultury “w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w domach i ośrodkach kultury, w kinach lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych” mogą wznowić działalność pod następującymi warunkami: “udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami; zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa; zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków”.
W ustawie zaznaczono, że obowiązek udostępniania co drugiego miejsca oraz zachowania odległości, nie dotyczy “widza lub słuchacza, który uczestniczy w wydarzeniach z dzieckiem poniżej 13. roku życia; widza lub słuchacza, który uczestniczy w wydarzeniach z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, (…), osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie”. Obowiązek ten nie dotyczy także “osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących”.
Nadal może być prowadzona działalność muzeów, galerii sztuki.
Stoki narciarskie i hotele
Rozporządzenie przewiduje także uruchomienie stoków narciarskich. Ponadto do 28 lutego dopuszczalne jest prowadzenia usług hotelarskich, w hotelach, motelach i pensjonatach; dla gości będzie możliwe udostępnienie nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie.
“Do dnia 28 lutego 2021 r. w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 92.00.Z) może znajdować się nie więcej niż jedna osoba na 15 m kw. powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi” – czytamy. Przed wejściem do kasyna lub obiektu, w których są automaty do gier hazardowych, ma być umieszczona m.in. informacja o limicie osób.
Działalność wesołych miasteczek
Zgodnie z rozporządzeniem, do 28 lutego 2021 r. zakazana jest działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.21.Z), pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia, a także innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.29.A) oraz ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.29.B, z wyłączeniem działalności związanej z obsługą stoków narciarskich.
Uzupełnienie kolejności szczepień
“Ponadto proponuje się uzupełnienie kolejności szczepień przeciwko COVID-19 o urzędowych lekarzy weterynarii oraz osoby zatrudnione w Inspekcji Weterynaryjnej, wykonujące czynności związane z kontrolą występowania zakażenia SARS-CoV-2 u norek i zwalczaniem ognisk tej choroby” – czytamy w rozporządzeniu.
Siłownie, aquaparki
Zgodnie z rozporządzeniem nadal zamknięte mają pozostać aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness; gastronomia będzie wydawać posiłki na wynos. “Rozporządzenie wpływa na działalność mikro przedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, jeżeli prowadzą oni działalność związaną z ograniczeniami przewidzianymi w rozporządzeniu” – napisano.
Uzdrowiska od 11 marca 2021 r.
Uwzględnia ono także wznowienie działalności uzdrowisk od 11 marca. Warunkiem rozpoczęcia leczenia będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub zaszczepienie się pacjenta.
Hotele
Zakłada również umożliwienie prowadzenia hoteli przy ograniczeniu udostępnienia nie więcej niż 50 proc. pokoi. Proponowane przepisy zwalniają jednak z tego ograniczenia obiekty Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, które świadczą usługi dla aplikantów sędziowskich i prokuratorskich “oraz innych osób zaangażowanych w wykonywanie zadań dotyczących działalności KSSiP, w tym uczestniczących w organizowaniu i przeprowadzaniu konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską oraz egzaminu sędziowskiego i egzaminu prokuratorskiego”.
Rozporządzenie w załączniku