W grudniu zeszłego roku członkowie Prezydium Zarządu Wojewódzkiego oraz Przewodniczący Zarządów Terenowych Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa małopolskiego jako pierwsi w kraju związkowcy otrzymali nowe wzory umundurowania wyjściowego. To wyróżnienie za działalność, trud i poświęcenie dla społeczności policyjnej i związkowej.

Jeszcze w lipcu 2020 roku Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. małopolskiego kol. Grzegorz Gubała zaproponował, aby w roku jubileuszowym 30-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów wyposażyć członków Prezydium Zarządu Wojewódzkiego oraz Przewodniczących Zarządów Terenowych w nowe wzory umundurowania wyjściowego. Przy prawie stu procentowym poparciu Zarządu Wojewódzkiego przystąpiono do realizacji zadania. Pod względem logistycznym ze względu na szalejący Covid -19, operacja zakupu umundurowania nie należała do najłatwiejszych. Prawie pięćset kilometrów do pokonania, aby odwiedzić profesjonalną szwalnię w Toruniu i Częstochowie i tyleż samo drogi powrotnej. Wszystko po to, aby mundur świetnie „leżał” na użytkowniku i zapewniał mu komfort w codziennym użytkowaniu.

Po raz pierwszy nowoczesne i mające współczesny krój granatowe mundury wyjściowe Policji zostały zaprezentowane w marcu 2019 roku. Kolorystyką nawiązują do okresu międzywojennego. Wykończone są chabrowymi lamówkami oraz srebrnymi obszyciami. Ich guziki nawiązują do rytu guzików, które były przy mundurach policjantów w okresie międzywojennym.

Nowy wygląd zyskało nakrycie głowy, które wykonane zostało z sukna zgodnego z barwą tkaniny zasadniczej munduru. Wygląd spodni bezpośrednio odnosi się do rozwiązań przedwojennych przy jednoczesnym unowocześnieniu ich konstrukcji. Kobieca spódnica zyskała bardziej współczesną formę, sięgającą poniżej linii kolana. Zmianie uległ wygląd oznaczeń w górnej części klap kołnierza, przybierając formę „palmety” właściwej Policji Państwowej. Elementem nawiązującym do tradycji przedwojennej są także tzw. kąty w formie naszywek, umieszczone na rękawach, odwzorowujące hierarchię służbową.

W grudniu 2020 roku gotowe i szyte na miarę mundury wyjściowe dotarły do Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. małopolskiego. Odbiór z przymiarką odbywa się sukcesywnie i z zachowaniem obostrzeń wynikających z rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Dla członków Prezydium Zarządu Wojewódzkiego oraz Przewodniczących Zarządów Terenowych NSZZ Policjantów woj. małopolskiego mundury te będą symbolem pamięci o wszystkich poprzednikach, którzy przed 11 maja 1990 roku i przez kolejne lata przyczynili się do transformacji naszej formacji w odradzającej się wolnej Polsce. Będą je nosić z powagą i szacunkiem, reprezentując najliczniejszą formację mundurową  zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym.