infosecurity24.pl

Niestety ze względu na pandemię koronawirusa uroczystości z okazji Święta Policji nie będą się odbywać w znanej dotychczas formie – przekazał Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Mundurowi, nie tylko policyjni, mogą jednak liczyć na „prezent” od resortu spraw wewnętrznych i administracji. Przypomnijmy, że minister Mariusz Kamiński liczy na to, że podczas Święta Policji będzie mógł przekazać dobre informacje w sprawie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej.

Święto Policji ustanowione zostało w 1995 roku i przypada 24 lipca – w rocznicę powołania przez Sejm w 1919 roku Policji Państwowej. Co roku odbywały się w całym kraju uroczystości związane m.in. z mianowaniem na pierwszy stopień oficerski. Oficjalne obchody święta były natomiast organizowane na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk poinformował, że w tym roku ze względu na pandemię, uroczystości nie będą odbywać się w formie znanej z ostatnich lat, tj. z udziałem publiczności. „Bardzo żałuję, bo w tym roku minęło 30 lat od wejścia w życie Ustawy o Policji. To ważny moment wejścia w nowy etap funkcjonowania naszej formacji po transformacji ustrojowej” – powiedział generał.

„Obchodzimy też 95. rocznicę powołania Policji Kobiecej. Chcieliśmy podkreślić szczególną rolę kobiet w naszych szeregach. Swoje święto obchodzą też szkoły policyjne: 75 lat istnienia świętuje Szkoła Policji w Słupsku, 30 lat temu powstały: Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W tym roku mija również 100 lat powołania Policji Wodnej. Jak widać mamy szczególny rok i wiele okazji do świętowania” – podkreślił. Wskazał, że w związku z pandemią i względami bezpieczeństwa nie można organizować dużych uroczystości. „Na pewno będziemy spotykać się z policjantkami, policjantami i pracownikami Policji, których chcemy wyróżnić za wyjątkowe osiągnięcia, ale z zachowaniem obecnie wymaganych rygorów sanitarnych” – podał.

„Zastanawiamy się jeszcze, jaką formę będzie miała promocja oficerska. Mianowanie na pierwszy stopień oficerski to wyjątkowa chwila w życiu policjanta. Dotąd taka promocja miała uroczysty, podniosły charakter, na Placu Piłsudskiego, z udziałem Prezydenta RP i najważniejszych osób w kraju. Z oczywistych względów w tym roku nie możemy sobie na to pozwolić” – dodał. Świętowanie przypadającego na 24 lipca dnia policji trwa już od paru dni m.in. na poziomie komend wojewódzkich.

Prezent na święto

Choć Święto Policji odbędzie się w innej, mniej uroczystej formie, to bardzo możliwe, że mundurowi, z różnych formacji, będą mieli dodatkowe powody do świętowania. W Sejmie trwają bowiem ekspresowe prace nad projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej. Jak zapowiedział parę dni temu, podczas obrad sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, minister Mariusz Kamiński, liczy on na to, że będzie miał w tej sprawie dobre informacje o przyjęciu przez polski Sejm ustawy, które będzie mógł przekazać właśnie 24 lipca.

Politycy nie mają więc łatwego zadania. Prace nad projektem w komisji rozpoczeły się bowiem zaledwie 14 lipca. Już 15 lipca dokumentem zajęła się specjalna podkomisja. W poniedziałek, 20 lipca tematem ponownie zajmie się sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, która przyjąć ma sprawozdanie podkomisji. Czasu na sejmowej i senackie prace zostało więc niewiele.

Przypomnijmy, że projekt dotyczy takich zagadnień, jak dodatek motywacyjny, wzmocnienie ochrony prawnej funkcjonariuszy, ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i postępowania dyscyplinarne oraz wyżywienie.

źródło: infosecurity24.pl