Epidemia COVID-19 spowodowała wiele utrudnień w codziennym życiu. Do tej pory na świecie odnotowano ponad 180 tys. zachorowań. Walka z koronawirusem COVID-19 pochłania wiele sił i środków. Niestety nadal nie udało się opanować rozprzestrzeniania wirusa, który doprowadził w Polsce do śmierci 5-ciu osób.

Podjęte działania 

Od 14 marca, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, obowiązuje w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a od 15 marca wprowadzono na granicach Polski kordon sanitarny, znacząco ograniczający ruch graniczny.  Policjanci, Straż Graniczna, WOT oraz strażacy z PSP pełnią służbę na przejściu granicznym w Chyżnem (pozostałe przejścia graniczne w Małopolsce, pomiędzy Polską a Słowacją są zablokowane). Podobna sytuacja ma miejsce na wszystkich przejściach granicznych między Polską a krajami ościennymi. W punktach kontroli sanitarnej na granicy państwa służby kontrolują osoby przyjeżdżające do Polski autobusami i busami. Podjęte działania mają na celu wykrycie potencjalnych nosicieli wirusa SARS-CoV-2 oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby. Obcokrajowcy obecnie nie mogą wjechać na teren RP, a powracający obywatele Polski zostają objęci dwutygodniową kwarantanną.

Nie tylko na granicach RP służby mundurowe mają pełne ręce roboty. W rejonie szpitala Uniwersyteckiego w Nowym Prokocimiu przy ul. Jakubowskiego 2 w Krakowie, bezpośrednio przy Oddziale Zakaźnym przeznaczonym dla osób zarażonych COVID-19 służbę pełnią policjanci OPP Kraków. Dbają o bezpieczeństwo pracowników Służby Zdrowia i pacjentów szpitala.

Mundurowi pełniący służbę na przejściach granicznych oraz na ulicach miast są narażeni na kontakt z nosicielami wirusa. Z tego powodu zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej w postaci odzieży ochronnej, maseczek chirurgicznych, rękawiczek chirurgicznych oraz płynów antybakteryjnych.

Utrudnienia w codziennym życiu

Zdajemy sobie sprawę, że ograniczenia w podróżach transgranicznych, zamkniecie szkół  oraz sklepów wielkopowierzchniowych to poważne utrudnienia w codziennym życiu. Niestety koniecznym jest, by zminimalizować  kontakty międzyludzkie. Wirus SARS-CoV-2 przenosi się droga kropelkową, więc najbardziej narażeni na zarażenie jesteśmy w dużych skupiskach ludzi. Z tego powodu zgromadzenia publiczne mogą odbywać się tylko w grupach do 50 osób. Dotyczy to również zgromadzeń religijnych i państwowych.

Osoby objęte kwarantanną otrzymują konieczną pomoc. W procedurę dostarczania niezbędnych produktów dla osób będących w kwarantannie zaangażowana jest pomoc społeczna, policja, ochotnicze straże pożarne i Wojska Obrony Terytorialnej. „Jak informuje insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, rola funkcjonariuszy Policji polega na zapytaniu osób będących w kwarantannie o ich potrzeby np. leki, żywność. – Następnie te informacje przekazujemy służbom odpowiedzialnym za dostarczenie takich produktów.”

Apel służb mundurowych

Apelujemy do mieszkańców województwa małopolskiego o pozostanie w domach. Izolacja spowolni rozprzestrzenianie się wirusa. Mniejsza ilość zachorowań, to większa szansa na otrzymanie fachowej pomocy. Nadmierne obciążenie służby zdrowia może doprowadzić do pogorszenia świadczonych usług i niekontrolowanej eskalacji epidemii. Ryzyko zarażenia jest bardzo poważne, a wychodząc z domu, narażamy nie tylko siebie ale też swoich bliskich. Osoby starsze szczególnie ciężko przechodzą tę chorobę. Pamiętajmy o naszych rodzicach, dziadkach. Nie narażajmy niepotrzebnie naszego i ich zdrowia. 

#ZostańWdomu