W dniach 30-31 maja 2019 r. w Szkole Policji w Słupsku odbyły się VII Ogólnopolskie Zawody Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji. W rywalizacji o miano najlepszych ratowników w policyjnych mundurach wzięło udział 17 dwuosobowych zespołów. Reprezentowali 16 województw oraz Komendę Stołeczną Policji.

CEL ZAWODÓW

Zawody Ratowników Policyjnych kierowane są do policjantów realizujących na co dzień zadania w służbach prewencyjnych i kryminalnych. Celem zawodów jest stałe podnoszenie i utrzymywanie wysokiego poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

TEMATYKA KONKURENCJI

W trakcie zawodów policjanci zmierzyli się z testem wiedzy oraz czterema konkurencjami praktycznymi z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy tj. próba samobójcza/wisielec/, upadek z wysokości,  policjant ugodzony nożem w komisariacie, odebranie porodu w pojeździe podczas kontroli drogowej.

PRZEBIEG RYWALIZACJI

Tegoroczne zmagania pozostaną na długo w pamięci sędziów. Zespoły  reprezentujące KWP Kraków, KWP Gdańsk oraz KWP Poznań były perfekcyjne w testach i praktycznym działaniu. Sędziowie oceniali drużyny niemal identycznie. Podczas podsumowania okazało się, że trzy zespoły zebrały identyczną ocenę po wszystkich konkurencjach.

ZWYCIĘZCY

Ostatecznie regulamin zawodów przewidywał taką sytuację. O miejscach na podium zdecydowały czasy, w jakich zawodnicy rozwiązali testy wiedzy. Zwycięzcą  VII Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy została reprezentacja KWP Gdańsk. Na miejscu drugim  sklasyfikowano zespół KWP Kraków reprezentowany przez Policjantów Oddziału Prewencji Policji w Krakowie  sierż. Jarosław Kasprzyk oraz st.post. Dominik Cabas zwycięzców eliminacji wojewódzkich. Miejsce trzecie na podium zajęli reprezentanci KWP Poznań.