Od 22 maja funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Krakowie walczą z falą podtopień na terenie województwa małopolskiego. Nasilone opady deszczu przez ostatnie dni doprowadziły do gwałtownego zwiększenia się poziomu wody w korytach rzecznych.

Akcja ratunkowa

Najwięcej sił skierowano w okolice Tarnowa oraz Dąbrowy Tarnowskiej. Pomagając w likwidacji lokalnych podtopień, policjanci krakowskiego OPP realizowali jedno z głównych zadań tej formacji, „ochrona porządku publicznego w czasie konstytucyjnie określonych stanów  nadzwyczajnych, katastrof naturalnych i awarii technicznych”. Policjanci wraz ze Strażą Pożarną i  Wojskami Obrony Terytorialnej wspólnie przystąpili do wzmacniania wałów przeciwpowodziowych. Miejsca najbardziej narażone na zalanie zostały objęte całodobowym monitorowaniem. Napełnianie worków z piaskiem,  oraz kierowanie ruchem w miejscach zagrożonych to tylko nieliczne zadania realizowane przez krakowskich funkcjonariuszy.

Kolejne zagrożone rejony pojawiły się na terenie Krakowa. Okolice Starego Bieżanowa, a dokładnie ul. Półlanki oraz Sucharskiego. Rzeka Serafa, która wylała doprowadziła do podtopienia licznych domów oraz problemów z komunikacją w rejonie. Sytuacja ciągle pozostaje napięta, a służby przygotowują się do złagodzenia efektów fali kulminacyjnej, która może zagrozić mieszkańcom.

Postępy w akcji ratowniczej

Dzięki zaangażowaniu służb mundurowych garnizonu małopolskiego udaje się zminimalizować skutki powodzi. Niestety sytuacja ciągle pozostaje napięta. Z tego powodu policjanci krakowskiego Oddziału Prewencji Policji nadal będą pełnić służbę w najbardziej zagrożonych obszarach oraz będą wspierać mieszkańców w tych niebezpiecznych dniach.