Policjantem jest się zawsze, nie tylko w godzinach służby. Ta myśl obrazuje nam, jaki powinien być prawdziwy stróż prawa. Zadajmy sobie pytanie, czy każdy z nas potrafi interweniować w swoim wolnym czasie?


Często słyszy się stwierdzenia, że czas poza służbą jest przeznaczony dla rodziny i znajomych. Prawdopodobnie każdemu policjantowi zdarzyło się „przymknąć oko” na drobne wykroczenia, których był świadkiem w wolnym czasie. To zrozumiałe, że chcemy odpocząć od codziennych trudów służby. Z tego powodu należy jeszcze w większym stopniu docenić policjantów, którzy stoją na straży prawa oraz ratują ludzkie życie o każdej porze dnia i nocy, bez względu czy są w służbie, czy poza nią.

12 kwietnia 2019 roku

Właśnie wtedy nasz kolega asp. szt. Dawid Herbut, który na co dzień pełni służbę jako oficer dyżurny w Komendzie Powiatowej Policji w Wadowicach uratował ludzkie życie. W czasie wolnym, jadąc ulicą Lwowską w Wadowicach, zauważył pojazd, który lawirował na całej szerokości jezdni. Dawid podejrzewał, że kierowca prowadzi pod wpływem alkoholu. Szybko podbiegł do podejrzanego pojazdu i wyciągną kluczyki ze stacyjki. Kierujący znajdował się na granicy przytomności, nie reagował na żadne pytania. Asp. szt. Dawid Herbut kierując się doświadczeniem, nabytym przez lata służby ustalił, że 58-latek choruje na cukrzycę.

Zimna krew i trafna decyzja

Dawid szybko poinformował kolegę z jednostki o zaistniałym zdarzeniu i wraz z chorym oczekiwał na przyjazd pogotowia ratunkowego. Ratownicy, którzy przybyli na miejsce udzielili fachowej pomocy potrzebującemu mężczyźnie, który był bliski zapadnięcia w śpiączkę hipoglikemiczną.

Asp. szt. Dawid Herbut

Jest od dawna cenionym oraz szanowanym funkcjonariuszem policji. Jako oficer dyżurny KPP Wadowice, dźwiga na swoich barkach ciężar odpowiedzialności. Pełni również obowiązki Przewodniczącego ZT Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów KPP Wadowice. Funkcja ta została mu powierzona przez kolegów-związkowców, którzy wiedzą, że na nikim innym nie mogą tak bardzo polegać.

Dodatkowo warto nadmienić, że nie jest to pierwsza interwencja podjęta przez Dawida w czasie poza służbą. 19 września 2013 r. podjął pościg za sprawcą kradzieży sklepowej.  Podczas tego zdarzenia został zaatakowany przez wspólnika uciekającego mężczyzny. Na szczęście cała sprawa zakończyła się szczęśliwie dla Dawida, doprowadził do ujęcia obu mężczyzn, którym postawiono zarzuty.

Dziękujemy asp szt. Dawidowi Herbutowi, za wspaniałą postawę w obliczu zagrożonego ludzkiego życia oraz za dotychczasową pracę na rzecz związków zawodowych. Życzymy kolejnych sukcesów zarówno na płaszczyźnie służbowej, związkowej, jak i w życiu prywatnym.