14 marca br. w Oddziale Prewencji Policji w Katowicach rozpoczął się XII Memoriał im. podkom. Tadeusza Bartosika w Piłce Siatkowej. W turnieju wzięło udział 6 drużyn, reprezentujących różne instytucje. Imprezie patronuje Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach.


Organizatorami zawodów są: Oddział Prewencji Policji w Katowicach, Zarząd Terenowy Związków Zawodowych Policjantów Oddziału Prewencji Policji w Katowicach przy wsparciu Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Podkom. Tadeusz Bartosik, którego pamięci poświęcony jest memoriał zginą tragicznie, ratując ofiary zawalenia się hali na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 roku. Nasz kolega służył w katowickim OPP. 28 stycznia 2006 r. zawalił się dach jednego z pawilonów wystawowych, Tadeusz Bartosik rozpoczął ewakuację ludzi i, pomimo wielu ostrzeżeń o grożącym niebezpieczeństwie, kontynuował akcję ratunkową. Zginął na służbie, przygnieciony stalową konstrukcją. Pozostawił żonę oraz osierocił dziesięcioletniego syna.

Aby uczcić pamięć bohatera, po raz dwunasty zorganizowano turniej piłki siatkowej, w którym wzięły udział drużyny reprezentujące: Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Sąd Okręgowy w Katowicach, Oddział Prewencji Policji w Krakowie, Śląską Policję, Samodzielny Pododdział Prewencji Policji w Bielsku-Białej oraz Samodzielny Pododdział Prewencji Policji w Częstochowie.


Po zażartej rywalizacji, która trwała dwa dni wyłoniono zwycięzców. W meczu finałowym zmierzyli się reprezentanci Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oraz katowickiej Policji. Wyrównane spotkanie zakończyło się zwycięstwem policjantów z wynikiem 2:1. Trzecią lokatę wywalczyła drużyna Sądu Okręgowego w Katowicach, pokonując reprezentację krakowskiego Oddziału Prewencji Policji.

Wzajemna rywalizacja i spotkanie przedstawicieli różnych formacji nie były jednak najważniejsze. Memoriał jak co roku miał za zadanie zachować w naszych sercach i pamięci osobę podkom. Tadeusza Bartosika, który pokazał, czym jest prawdziwe poświęcenie. Nie ma większego daru niż ofiarowanie własnego życia, by ratować innych. Chwała Bohaterowi.